Powstaje mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego! Będzie można go zobaczyć na bloku, w którym mieszkał

Piłka nożna
Powstaje mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego! Będzie można go zobaczyć na bloku, w którym mieszkał
fot. PAP
Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu.

Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, gdzie mieszkał legendarny szkoleniowiec.

"Idea stworzenia muralu kiełkowała od dłuższego czasu z inicjatywy rodziny Kazimierza Górskiego. Nie udało się nam stworzyć go wcześniej, bowiem trwały przygotowania do obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, których kulminacyjnym momentem było nadanie jego imienia Stadionowi Narodowemu w Warszawie. Teraz jednak prace idą pełną parą, bowiem chcemy uciec przed pogodą. Odsłonięcie planujemy na początku listopada" - powiedział prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.

 

Autorem pracy przedstawiającej sylwetkę Górskiego jest duet artystyczny Czary-Mury. Jak przyznają, mural to płaszczyzna wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach, bo na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne.

 

"Od początku istnienia Czary-Mury zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat" - podkreślili Marek Grela i Marta Piróg.

 

"To najwybitniejszy polski trener piłkarski, którego powinny znać kolejne pokolenia Polaków, a mural niewątpliwie w tym pomoże. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć przychylność wielu instytucji, aby mural powstał właśnie na bloku, w którym mieszkał, w zasadzie tuż przy jego oknie" – dodali artyści.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Bezkrólewie" w Łodzi! Widzew zremisował z ŁKS po niesamowitym meczu

 

Pomysł duetu Czary-Mury od razu spodobał się Berenice Górskiej. Wnuczka słynnego trenera jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. Organizacja działa od 2011 roku i dba, by pamięć o sukcesach i dokonaniach Górskiego trwała.

 

"Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna, iż w budynku, w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, jakim był Kazimierz Górski. Mural będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbolem upamiętniającym na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną" - powiedziała Berenika Górska.

 

W 2009 roku z inicjatywy fundacji powstał przed PGE Narodowym pomnik Kazimierza Górskiego, a 10 grudnia reprezentacyjnemu stadionowi nadano imię "trenera tysiąclecia".

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie