Fortuna Puchar Polski: KKS postraszył RKS! Ale to Raków w grze o trofeum jest

Raków z awansem do kolejnej rundy Pucharu Polski.

We wtorkowym meczu 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski pomiędzy KKS-em Kalisz a Rakowem Częstochowa nie było niespodzianki. Faworyzowana drużyna gości wygrała 2:1 i tym samym awansowała do kolejnej rundy. O zwycięstwie zadecydowała końcówka pierwszej połowy.

Częstochowianie to wicelider PKO BP Ekstraklasy i obrońca krajowego pucharu, podczas gdy ekipa z Kalisza plasuje się w środkowej strefie drugiej ligi, ale w poprzedniej rundzie potrafiła wyeliminować Pogoń Szczecin, licząc na jeszcze większą sensację we wtorkowy wieczór. Warto zaznaczyć, że KKS w poprzednim sezonie do samego końca walczył o awans do Fortuna 1. Ligi, ale w finale barażu przegrał z innym zespołem z Częstochowy - Skrą 0:3. Z kolei podopieczni Marka Papszuna mieli już na rozkładzie innego drugoligowca w Pucharze Polski - Stal Rzeszów, którą pokonali 4:2.

Czerwono-niebiescy nie zlekceważyli ambitnego przedstawiciela eWinner 2. ligi i zgodnie z planem prowadzili grę. Długo jednak utrzymywał się wynik bezbramkowy. To, co najciekawsze wydarzyło się w samej końcówce pierwszej połowy. Faulowany w polu karnym był Vladislavs Gutkovskis, a arbiter po weryfikacji VAR wskazał na wapno. Jedenastkę pewnie wykorzystał Valerian Gvilia. To była 37. minuta spotkania.

Jeszcze przed przerwą, gola do szatni po indywidualnej akcji strzelił Mateusz Wdowiak. Niepewnie interweniował w tej sytuacji golkiper KKS-u Maciej Krakowiak, chociaż należy dodać, że uderzenie było z bliskiej odległości.

Prowadzenie wicemistrzów Polski 2:0 do przerwy sugerowało, że w drugiej połowie RKS będzie kontrolował przebieg wydarzeń i dążył do podwyższenia rezultatu. Faktycznie, częstochowianie byli bardzo blisko zdobycia kolejnej bramki, a swoje dogodne okazje mieli m.in. Patryk Kun oraz Gutkovskis. Ekipie z Kalisza towarzyszyło szczęście lub dobrze interweniował w bramce Krakowiak.

Gospodarze wcale nie ograniczali swojej gry do defensywy, ponieważ sami chcieli zagrozić bramce faworyta. Trybuny w Kaliszu eksplodowały w 85. minucie, kiedy po zamieszaniu w polu karnym piłkę głową do siatki skierował Bartosz Walencik. To dało nadzieje gospodarzom na doprowadzenie do remisu i do dogrywki.

W samej końcówce emocji nie brakowało. KKS nie miał nic do stracenia i dążył do wyrównania. Był nawet blisko, lecz ostatecznie nie dał rady strzelić drugiego gola. Raków z lekkimi problemami, ale zasłużenie wygrał 2:1 i awansował do kolejnej rundy Fortuna Pucharu Polski.

KKS Kalisz - Raków Częstochowa 1:2 (0:2)
Bramki: Walencik 85 - Gvilia 37, Wdowiak 45+1

KKS Kalisz: Maciej Krakowiak - Karol Smajdor, Bartosz Waleńcik, Filip Kendzia, Mateusz Gawlik, Mateusz Mączyński - Bartłomiej Putno (82. Bartłomiej Maćczak), Andrzej Kaszuba (67. Toni Segura), Mateusz Wysokiński (46. Michał Borecki), Daniel Kamiński (67. Nikodem Zawistowski) - Mateusz Majewski (78. Piotr Giel)

Raków Częstochowa: Kacper Trelowski - Giannis Papanikolaou, Tomas Petrasek, Milan Rundić - Wiktor Długosz (67. Fran Tudor), Walerian Gwilia, Ben Lederman (46. Zoran Arsenić), Daniel Szelągowski, Fabio Sturgeon (59. Patryk Kun), Mateusz Wdowiak (67. Ivi Lopez) - Vladislavs Gutkovskis (85. Jakub Arak)