Mateusz Morawiecki podziękował kibicom NAC Breda

Piłka nożna
Mateusz Morawiecki podziękował kibicom NAC Breda
fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki podziękował kibicom NAC Breda.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował w środę kibicom NAC Breda za to, że podczas meczu w pucharze Holandii wywiesili transparenty z nazwiskami żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy 77 lat temu wyzwolili Bredę. "Drodzy holenderscy przyjaciele - dziękuję" - napisał premier.

Jak przypomniał premier na swoim profilu na Facebooku, "77 lat temu polscy bohaterowie - żołnierze 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, wyzwolili Bredę". "Holenderscy kibice NAC Breda pamiętają o tej ofierze i dziękują - oto, jak uczcili pamięć o polskich żołnierzach. Takie transparenty wisiały dumnie w czasie ich meczu w Pucharze Holandii. Polska również o nich pamięta, a ja dziękuję holenderskim fanom za pamięć i przekazywanie wiedzy o wkładzie Polaków w II wojnę światową. Drodzy holenderscy przyjaciele - dziękuję! Beste Nederlandse vrienden - bedankt!" - napisał. Wpis opatrzył zdjęciami ukazującymi transparenty z nazwiskami polskich żołnierzy i hasłem "Niech żyje Polska".

 

 

1. Dywizja Pancerna została powołana do życia 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Po intensywnym szkoleniu, w składzie 1. Armii Kanadyjskiej, ruszyła ona na otwarty w czerwcu 1944 r. front zachodni. Odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. kotle. Zwycięski marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię.

 

Breda do dziś określana jest jako najbardziej polska miejscowość w Holandii. Podczas drugiej wojny światowej była ważnym węzłem komunikacyjnym, dlatego Niemcy - okupujący Holandię od maja 1940 r. - utworzyli w niej silny bastion obrony przed atakiem wojsk alianckich. Tymczasem przez Bredę wiodła najkrótsza droga do opanowania ujścia Mozy, co było jednym z zadań dywizji polskich pancerniaków. Polacy musieli związać walką aż trzy niemieckie dywizje piechoty. Po zaciętych walkach 29 października 1944 r. miasto zostało zdobyte przez "maczkowców".

 

Holandia po wojnie stała się nową ojczyzną dla kilkuset polskich żołnierzy. Wielu z nich otrzymało honorowe obywatelstwa miast, którym wcześniej przywrócili wolność. W uznaniu zasług 1 Dywizja Pancerna uhonorowana została Wojskowym Orderem Wilhelma, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Królestwa Niderlandów. Jej legendarny dowódca gen. Stanisław Maczek na wniosek mieszkańców Bredy otrzymał natomiast honorowe obywatelstwo Holandii. 

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie