Claudia Pechstein zdobyła 41. tytuł mistrzyni Niemiec

Claudia Pechstein

Panczenistka Claudia Pechstein po raz 41. została mistrzynią Niemiec, triumfując na torze Inzell na dystansie 5000 m. Dzień wcześniej była najlepsza na 3000 m. 49-letnia zawodniczka ma szansę wystąpić w ósmych igrzyskach olimpijskich.

Triumfy w Inzell oznaczają, że zapewniła sobie prawo startu w pierwszych czterech imprezach Pucharu Świata, w których będzie mogła walczyć o kwalifikację do igrzysk w Pekinie.

W ośmiu zimowych igrzyskach olimpijskich startował tylko japoński skoczek narciarski Noriaki Kasai. Niemka ma w dorobku dziewięć medali igrzysk, w tym pięć złotych, i jest najbardziej utytułowanym niemieckim przedstawicielem dyscyplin zimowych.

Pierwszy olimpijski medal - złoty na 5000 m - wywalczyła w 1994 roku w norweskim Lillehammer, a ostatni - srebrny na tym samym dystansie - 12 lat później w Turynie. Na podium mistrzostw świata stanęła 41 razy.