Siatkarska wojna w Bełchatowie! 168 minut walki i emocji w hicie PlusLigi

Skra - ZAKSA 2:3.

W hitowym meczu 5. kolejki PlusLigi PGE Skra Bełchatów przegrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3. Gospodarze wygrali dwa pierwsze sety, ale w kolejnych górą byli kędzierzynianie. Spotkanie, które trwało 168 minut, przyniosło sporo emocji i siatkarskiej walki.

Premierowa partia przyniosła zaciętą rywalizację obu ekip. Przewaga przechodziła z rąk do rąk. Po dwóch asach serwisowych Mateusza Bieńka gospodarze prowadzili 21:19; później przewagę uzyskała ZAKSA – po asie serwisowym Norberta Hubera goście mieli piłkę setową przy stanie 22:24. PGE Skra doprowadziła jednak do rywalizacji na przewagi. Dick Kooy popisał się asem serwisowym, a Aleksandar Atanasijevic skutecznym atakiem i to przyniosło bełchatowianom decydujące punkty (26:24).

W drugiej odsłonie również nie brakowało emocji. Efektownie rozpoczęli bełchatowianie (3:0), którzy utrzymywali zaliczkę w środkowej części seta (12:9, 14:11). Przyjezdni odrobili straty (17:17), co było zapowiedzią kolejnej emocjonującej końcówki. Po ataku Kooya gospodarze mieli piłkę setową (24:23), ale w kolejnej akcji odpowiedział Łukasz Kaczmarek. Wojnę nerwów wygrali jednak siatkarze PGE Skry – w ostatniej akcji Aleksander Śliwka nie przebił się przez blok gospodarzy (29:27).

Trzeciego seta lepiej rozpoczęli siatkarze z Kędzierzyna-Koźla (4:7). PGE Skra błyskawicznie odrobiła straty (9:9) i - podobnie jak w poprzednich partiach - obie ekipy toczyły wyrównaną walkę. Tym razem jednak kluczowe akcje padły łupem przyjezdnych. Punktowa zagrywka Hubera (22:23), skuteczny atak Śliwki z lewego skrzydła i blok Kaczmarka przesądziły o porażce Skry 23:25.

Kędzierzynianie udanie zaczęli również kolejną partię (1:6, 8:12). W środkowej części seta gospodarze ruszyli do odrabiania strat i złapali punktowy kontakt (13:14). Tym razem jednak emocji w końcówce nie było. Siatkarze ZAKSY spokojnie rozegrali ją po swojej myśli. Po asie serwisowym Kamila Semeniuka było 17:21, piłkę setową wywalczył Krzysztof Rejno (18:24), a kiwka za blok w wykonaniu Śliwki przyniosła brakujący punkt (19:25).

Hit PlusLigi został więc zwieńczony tie-breakiem. W nim dobrą grę kontynuowali przyjezdni, którzy mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron – po skutecznym ataku Kaczmarka gospodarze przegrywali 5:8. Bełchatowianie złapali punktowy kontakt po bloku Karola Kłosa (8:9), później po kolejnym bloku przy stanie 12:13. ZAKSA obroniła jednak przewagę, a skuteczne ataki Kaczmarka i Śliwki dały jej punkty na wagę zwycięstwa (12:15).

Najwięcej punktów: Aleksander Atanasijevic (21), Dick Kooy (18), Mateusz Bieniek (14), Karol Kłos (12), Milad Ebadipour (10) – PGE Skra; Łukasz Kaczmarek (29), Kamil Semeniuk (20), Aleksander Śliwka (14), Norbert Huber (13) – Grupa Azoty ZAKSA. To był mecz punktowych zagrywek, których zobaczyliśmy łącznie aż dwadzieścia (11–9, 5 punktów Bieniek). MVP: Łukasz Kaczmarek (25/40 = 63% skuteczności w ataku + 4 punktowe bloki).

Skrót meczu PGE Skra – ZAKSA:

PGE Skra w swym piątym meczu poniosła drugą porażkę w tym sezonie, wcześniej uległa 1:3 ekipie Jastrzębskiego Węgla. ZAKSA pozostaje jedyną niepokonaną drużyną w PlusLidze. Z 13 punktami na koncie i bilansem meczów 5–0 jest liderem tabeli.

PGE Skra: Milad Ebadipour, Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijevic, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz – Kacper Piechocki (libero) oraz Damian Schulz, Mikołaj Sawicki, Robert Taht. Trener: Slobodan Kovac.
ZAKSA: Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, Krzysztof Rejno – Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński, Tomasz Kalembka, Wiktor Kłęk, Bartłomiej Kluth. Trener: Gheorghe Cretu.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 5. kolejki PlusLigi:

2021-10-28: Aluron CMC Warta Zawiercie – Cuprum Lubin 3:2 (25:20, 24:26, 17:25, 25:22, 15:11)
2021-10-29: Projekt Warszawa – LUK Lublin 3:1 (29:31, 25:19, 25:22, 25:19)
2021-10-30: PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (26:24, 29:27, 23:25, 19:25, 12:15)
2021-10-30: Trefl Gdańsk – Stal Nysa (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2021-10-30: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Cerrad Enea Czarni Radom (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2021-10-31: Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)

2021-10-31: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).