Euroliga: Porażka Arki Gdynia

Koszykarki VBW Arki Gdynia przegrały w Mont-de-Marsan z Basket Landes 70:79 (20:24, 19:16, 11:27, 20:12) w swoim piątym meczu grupy B Euroligi. Mistrzynie Polski poniosły czwartą porażkę w rozgrywkach.

Zawodniczki VBW Arki rozpoczęły euroligowe zmagania od trzech porażek, ale w poprzedniej kolejce pokonały u siebie Berettę Familę Schio 71:67. We Francji podopieczne trenera Gundarsa Vetry nie zdołały odnieść drugiego zwycięstwa. Gdynianki uległy Basket Landes 70:79, a o ich porażce przesądziła głównie wysoko przegrana trzecia kwarta.

W pierwszej połowie żadna z ekip nie zdołała wypracować znaczącej przewagi. Po 10 minutach było co prawda 24:20 dla gospodyń, ale w 12. minucie po akcji Marissy Kastanek przyjezdne doprowadziły do remisu 24:24, a za chwilę po rzucie za trzy Alice Kunek, która do przerwy zdobyła 14 punktów, wyszły na prowadzenie 27:26.

W 18. minucie gdynianki wygrywały jeszcze 37:33, jednak nie zdołały utrzymać korzystnego wyniku i na przerwę drużyny zeszły przy stanie 40:39 dla Basketu Landes.

Trzecia kwarta to już absolutna dominacja francuskiej drużyny, która rozstrzygnęła ten fragment na swoją korzyść 27:11. W 29. minucie po dwóch wolnych Sophie Cunningham (do 23 punktów Amerykanka dodała siedem zbiórek i cztery asysty) zrobiło się dla 63:46 dla gospodyń, które do ostatniej syreny utrzymywały bezpieczną przewagę i zanotowały trzeci triumf w rozgrywkach. W końcówce zespół gości zdołał jednak zmniejszyć rozmiary porażki.

W drugiej połowie tylko o pięć „oczek” powiększyła swój dorobek najskuteczniejsza koszykarka Arki w Eurolidze Kunek, słabiej dysponowane były także dwie inne liderki Morgan Bertsch oraz Megan Gustafson, które rzuciły odpowiednio siedem i sześć punktów. Ponadto gdynianki wyraźnie, 32 zbiórki do 44, przegrały walkę na tablicach, trafiły ponadto tylko trzy z 23 rzutów zza linii 6,75 m (rywalki sześć na 19).

Teraz w rozgrywkach nastąpi przerwa, a w kolejnym spotkaniu w środę 24 listopada Arka podejmie spisujące się poniżej oczekiwań Fenerbahce. Koszykarki ze Stambułu mają na koncie dwa zwycięstwa i trzy porażki.

Basket Landes - VBW Arka Gdynia 79:70 (24:20, 16:19, 27:11, 12:20)

Basket Landes: Sophie Cunningham 23, Marie-Eve Paget 13, Marianna Tolo 12, Regan Magarity 11, Kendra Chery 7, Seehia Abega 6, Ijeoma Ajemba 4, Sara Roumy 3, Celia Cardenal 0, Celine Dumerc 0.

VBW Arka Gdynia: Alice Kunek 19, Ana-Marija Begic 18, Marissa Kastanek 12, Morgan Bertsch 7, Megan Gustafson 6, Romane Bernies 6, Kamila Podgórna 2, Klara Lundquist 0.