Paulo Sousa: Polska piłka potrzebuje poważnej reformy

Piłka nożna
Paulo Sousa: Polska piłka potrzebuje poważnej reformy
Fot. PAP
Paulo Sousa

- Polska piłka potrzebuje poważnej reformy, jeśli chce liczyć się na arenie międzynarodowej - powiedział Paulo Sousa podczas konferencji reprezentacji Polski. Jaki pomysł na rozwój krajowego futbolu ma portugalski szkoleniowiec?

Za nami konferencja reprezentacji Polski z udziałem selekcjonera Paulo Sousy. Portugalski szkoleniowiec odpowiedział na pytania dziennikarzy, a jednym z tematów spotkania z przedstawicielami prasy było m.in. szkolenie młodych piłkarzy w kraju. Zdaniem byłego piłkarza Juventusu nie obędzie się bez poważnej reformy całego systemu.


- Polska potrzebuje poważnej reformy strukturalnej, po to abyśmy mogli aspirować do konkurowania i gry na najwyższym poziomie, aby kluby mogły grać na takim poziomie. Jeżeli pragniemy to osiągnąć, to potrzebna jest duża reforma strukturalna, nie tylko w teorii, ale także w praktyce - powiedział Sousa.


Portugalczyk opisywał problem na przykładzie zawodników, którzy zaczynają grać poza granicami naszego kraju.


- Nie chcę wchodzić w szczegóły i muszę skupić się na teraźniejszości. To moje luźne przemyślenia, ale też ma kontakt z piłką w Polsce. Są zawodnicy, którzy wyjeżdżają z Polski i borykają się z problemami, nie występują regularnie. Potrzebują dużo czasu i wcale nie jest to częste, że zawodnik z ligi polskiej wskakuje do pierwszej jedenastki zagranicznego zespołu. Tacy zawodnicy często muszą nadrobić zaległości, a im piłkarz młodszy, tym łatwiej mu to nadgonić - dodał portugalski trener.


Zdaniem Sousy, nie powinniśmy skupiać się na najbliższej perspektywie, ale należy patrzeć na proces całościowo.


- Moim zdaniem Polska nie powinna myśleć o bezpośrednich rezultatach, ale całym procesie i o tym jak go zaprojektować, abyśmy byli lepsi w przyszłości. To 40-milionowy kraj i wielki potencjał. Porównując ją z Belgią, Portugalią, Szwajcarią - te kraje mają dużo mniej mieszkańców, a tymczasem poziom piłkarski jest wyższy. Piłka klubowa też jest lepsza i to jest to co trzeba moim zdaniem zrobić - zakończył szkoleniowiec.

 

Cała wypowiedź Paulo Sousy w materiale wideo.

PI, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie