Speed Chess Championship: Jan-Krzysztof Duda przegrał w 1/8 finału

Jan-Krzysztof Duda odpadł z rywalizacji w turnieju Speed Chess Championship.

Jan-Krzysztof Duda przegrał z Holendrem Anishem Girim 12:14 w 1/8 finału szachowego turnieju online Speed Chess Championship Main Event i odpadł z rywalizacji. Przed rokiem na tym etapie turnieju Polak w spektakularnym stylu pokonał wicemistrza świata Amerykanina Fabiano Caruanę 17:9. W tegorocznym Duda (14. w rankingu FIDE) rozstawiony był z numerem dziewiątym, a czołowy szachista Holandii (6. FIDE) z ósmym.

Poszczególne mecze Speed Chess Championship składają się z trwających 90 minut pojedynków w partiach błyskawicznych w tempie 5 minut plus 1 sekunda, 60 minut partii 3+1 oraz 30 minut tzw. bulletów 1+1.

W pierwszych dwóch fazach pojedynek był bardzo wyrównany, kończyły się one remisami 4:4 i 4,5:4,5. W trwającej 30 minut rywalizacji w jednominutowych bulletach, które są jego mocną stroną, arcymistrz z Wieliczki miał chwile kryzysu, kiedy przegrał cztery partie z rzędu. W końcówce zdołał tylko zmniejszyć rozmiary porażki do dwóch punktów.

To spotkanie było dla najlepszego polskiego szachisty swego rodzaju rozgrzewką przed rozpoczynającymi się w piątek klasycznymi drużynowymi mistrzostwami Europy w szachach w słoweńskim Terme Catez (12-21 listopada). Duda, który w sierpniu jako pierwszy Polak w historii wygrał turniej o Puchar Świata i awansował do turnieju kandydatów, wystąpi w nich na pierwszej szachownicy w reprezentacji biało-czerwonych.

Pojedynek Dudy z Girim był pierwszym w 1/8 finału Speed Chess Championship. Holender w ćwierćfinale spotka się z lepszym z pary Hikaru Nakamura (USA) - Peter Swidler (Rosja).

W tym roku odbywa się piąta edycja Speed Chess Championship. W poprzednich triumfowali Norweg Magnus Carlsen (2017) oraz trzykrotnie Nakamura (2018, 2019, 2020).