PlusLiga: Efekt "nowej miotły" tylko w pierwszym secie. Stal przegrała z Projektem

W rozegranym awansem meczu 13. kolejki PlusLigi Stal Nysa przegrała z Projektem Warszawa 1:3. Gospodarze zagrali już pod wodzą nowego trenera – Daniela Plińskiego i zaczęli to spotkanie obiecująco. Po pierwszym secie do głosu zaczęła jednak dochodzić ekipa ze stolicy, która ostatecznie wywalczyła trzy punkty.

Nowy trener siatkarzy Stali Daniel Pliński zdołał przeprowadzić zaledwie dwa treningi, ale jego podopieczni z ogromnym animuszem rozpoczęli starcie z faworyzowaną ekipą ze stolicy (5:1, 9:4). Goście odrobili straty w końcówce (20:20), ale w końcówce skuteczniejsi byli nysanie. Kamil Dębski popisał się asem serwisowym i dał Stali piłkę setową (24:22), a Wassim Ben Tara zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (25:23).

W drugiej odsłonie gospodarze również uzyskali kilkupunktową zaliczkę (12:9, 18:14). Projekt zaczął wygrzebywać się z problemów dzięki zagrywkom Igora Grobelnego. W końcówce Stal miała jednak zwycięstwo na wyciągnięcie ręki (23:21). Nic jednak z tego nie wyszło, bo cztery ostatnie akcje wygrali goście. Zaczęło się od błędu siatkarzy Stali w polu zagrywki, później dołożyli błąd w ataku, a Projekt tych prezentów nie zmarnował. Atak Michała Superlaka i blok Piotra Nowakowskiego przyniosły brakujące punkty (23:25).

Trzecia partia długo toczyła się pod dyktando drużyny z Warszawy. Na początku było nerwowo, a arbiter pokazał dwie czerwone kartki – po jednej dla siatkarzy obu ekip (Moustapha M'Baye i Bartosz Kwolek). Projekt uruchomił blok i miał w środkowej części seta wyraźną przewagę (10:15), roztrwonił ją jednak w końcówce (20:20). Stal znów nie zdołała wygrać w końcówce i to goście - po ataku Superlaka na 23:25 - objęli prowadzenie w meczu.

Gospodarze prowadzili 10:8 w czwartej odsłonie, później jednak inicjatywę przejęła drużyna Projektu. Przy zagrywkach Dusana Petkovicia poszła punktowa seria (10:13) i ton wydarzeniom na parkiecie zaczęli nadawać goście, którzy pewnie zmierzali po zwycięstwo. As serwisowy Kwolka dał im piłkę meczową (18:24). Dwie akcje później goście zakończyli rywalizację skutecznym atakiem Grobelnego (19:25).

Skrót meczu Stal - Projekt:

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (22) – Stal; Dusan Petković (16), Igor Grobelny (11), Bartosz Kwolek (11), Piotr Nowakowski (10), Andrzej Wrona (10) – Projekt. MVP: Andrzej Wrona (8/9 = 89% skuteczności w ataku + 2 punktowe bloki).

Stal Nysa – Projekt Warszawa 1:3 (25:23, 23:25, 23:25, 19:25)

Stal: Nikołaj Penczew, Mitchell Stahl, Wassim Ben Tara, Kamil Kwasowski, Moustapha M'Baye, Marcin Komenda – Michał Ruciak (libero) oraz Kamil Dębski, Patryk Szczurek, Kamil Dembiec (libero), Bartosz Bućko. Trener: Daniel Pliński.
Projekt: Bartosz Kwolek, Andrzej Wrona, Angel Trinidad De Haro, Igor Grobelny, Piotr Nowakowski, Dusan Petković – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jay Blankenau, Michał Superlak, Mateusz Janikowski. Trener: Andrea Anastasi.