PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Zwycięstwa Andżeliki Wójcik i Piotra Michalskiego

Zimowe
PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Zwycięstwa Andżeliki Wójcik i Piotra Michalskiego
fot. Materiały prasowe
Andżelika Wójcik wygrała rywalizację w grupie B na dystansie 500 metrów

Andżelika Wójcik i Piotr Michalski wygrali rywalizację w grupie B na dystansach 500 metrów podczas pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które rozpoczęły się w Tomaszowie Mazowieckim. Jeszcze w piątek w grupie A na tym samym dystansie będzie ścigać się Kaja Ziomek.

Zarówno Wójcik, jak i Michalski przed startem Pucharu Świata liczyli, że wystąpią w grupie A.

 

– Troszeczkę nie było jasne, czy bierzemy przepisy sprzed dwóch sezonów, czy z poprzedniego, a okazało się, że trochę z tego i trochę z tego. Ktoś na tym zyskał, ktoś stracił, ale ja powiedziałem do trenera, żeby był spokojny, bo po prostu wygrałem grupę B i wrócę do grupy A. Cieszę się, że dotrzymałem słowa – mówił Michalski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Para polskich łyżwiarzy w znakomitym stylu rozpoczęła starty w sezonie olimpijskim

 

– Grupa B wymaga tego, że trzeba wcześniej wstać, być może troszeczkę krócej spać. Myślałam, że już się wyleczyłam z tej grupy B, ale jednak musiałam jeszcze raz w niej wystartować, ale już jutro pościgam się w grupie A – dodała Wójcik.

 

Oboje zawodnicy AZS AWF Katowice byli wyraźnie najlepsi w swoich grupach, a Wójcik uzyskała najlepszy w historii wynik polskiej zawodniczki na torze w Tomaszowie Mazowieckim. – Gdy zobaczyłam wynik na tablicy, byłam naprawdę w szoku, że udało się pojechać tak szybko. Bardzo dobrze to wyglądało i miałam spokojną głowę – mówiła Polka.

 

W ostatnim czasie widać było wyraźną zwyżkę formy polskich sprinterów. – Czuliśmy wszyscy, że zmierzamy w dobrym kierunku, a te zawody tylko potwierdzają to i szkoda, że przez zamieszanie z przepisami nie mogłem tego pokazać w grupie A. Ale spokojnie, pokażę się w niedzielę – dodał Michalski.

 

Powody do radości w porannej sesji zawodów w Tomaszowie Mazowieckim mieli nie tylko Wójcik i Michalski, ale również Damian Żurek. Zawodnik Pilicy Tomaszów Mazowiecki pobił rekord życiowy i zajął drugie miejsce w rywalizacji na 500 metrów.

 

– To jest tak samo dla mnie zaskoczenie, jak i dla wielu osób. Fajnie, że pokazaliśmy się taką dobrą ekipą sprinterską. Jazda przy swoich kibicach, tym bardziej, że to jest moje rodzinne miasto, ogromnie mnie motywuje. Wiadomo, przychodzi rodzina, czy znajomi i tym bardziej trzeba pokazać się z jak najlepszej strony. Fajnie, że wróciło właśnie to do normalności i znów możemy ścigać się przed publicznością – mówił Żurek.

 

Pozostali Polacy startujący w piątek w grupie B zajęli niższe miejsca. Na 500 metrów szósty był Marek Kania, dwudziesty pierwszy Sebastian Kłosiński, a dwudziesty ósmy Gaweł Oficjalski. Biało-czerwoni prezentowali się także na dłuższych dystansach – na 3000 metrów kobiet Magdalena Czyszczoń zajęła dziewiętnastą lokatę, a na 5000 metrów mężczyzn Szymon Palka był trzydziesty piąty, Mateusz Owczarek trzydziesty szósty, Dawid Burzykowski czterdziesty, a Artur Janicki został zdyskwalifikowany.

 

Jeszcze w piątek odbędzie się rywalizacja w grupach A na tych samych dystansach. W rywalizacji na 500 metrów kobiet zobaczymy jedyną startującą w wieczornej sesji Kaję Ziomek.

 

W zawodach, które inaugurują cykl Pucharu Świata, bierze udział blisko trzystu łyżwiarzy z aż trzydziestu pięciu krajów. Do Tomaszowa Mazowieckiego przyjechała ścisła światowa czołówka, z mistrzami i medalistami olimpijskimi na czele. Sezon olimpijski sprawił, że do zawodów zgłosili się też zawodnicy z krajów, gdzie łyżwiarstwo cieszy się mniejszym zainteresowaniem, jak Hiszpania, Portugalia, Argentyna czy Kolumbia. Wszystko dlatego, że starty w Pucharze Świata są jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi. Zawody Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim potrwają do niedzieli. Partnerem głównym imprezy jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim

Dzień 1

 

Kobiety

 

500 metrów

Grupa B
1. Andżelika Wójcik (Polska) 38.260
2. Kimi Goetz (Stany Zjednoczone) 38.621
3. Dione Voskamp (Holandia) 38.646

 

3000 metrów

Grupa B
1. Misaki Oshigiri (Japonia) 4:07.658
2. Nadezhda Morozova (Kazachstan) 4:09.421
3. Mei Han (Chiny) 4:09.453
19. Magdalena Czyszczoń (Polska) 4:19.102

 

Mężczyźni

 

500 metrów

Grupa B
1. Piotr Michalski (Polska) 34.746
2. Damian Żurek (Polska) 35.166 PB
3. Tao Yang (Chiny) 35.241
6. Marek Kania (Polska) 35.364
21. Sebastian Kłosinski (Polska) 36.082
28. Gawel Oficjalski (Polska) 36.581

 

5000 metrów

Grupa B
1. Sander Eitrem (Norwegia) 6:23.737
2. Hallgeir Engebråten (Norwegia) 6:24.091
3. Marcel Bosker (Holandia) 6:24.661
35. Szymon Palka (Polska) 6:49.946
36. Mateusz Owczarek (Polska) 6:50.619
40. Dawid Burzykowski (Polska) 7:12.043

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie