PlusLiga: Stal bez przełamania! Siatkarze GKS wygrali w Nysie

W spotkaniu rozpoczynającym 8. kolejkę PlusLigi Stal Nysa przegrała z GKS Katowice 2:3. Gospodarze zagrali dobry, choć nierówny mecz, ale nie uniknęli dziewiątej porażki w sezonie.

Siatkarze Stali świetnie prezentowali się w pierwszym secie, utrzymywali przewagę (14:11, 17:12, 20:16), ale tylko do stanu... 22:20. Pięć ostatnich akcji tego seta wygrali bowiem katowiczanie. Bohaterem końcówki był Jakub Szymański, który najpierw popisał się dwoma skutecznymi atakami, a następnie dwoma asami serwisowymi. Brakujący punkt przyniósł skuteczny atak Jakuba Jarosza (22:25).

Druga odsłona toczyła się przy przewadze siatkarzy GKS (6:10, 15:18). Gospodarze próbowali gonić wynik, ale popełniali zbyt wiele błędów. Katowiczanie nadal dobrze prezentowali się w polu serwisowym – asami popisali się Jarosz (15:19) i Gonzalo Quiroga (16:21). Wynik seta na 21:25 ustalił skutecznym atakiem Jarosz.

W środkowej części trzeciej partii przewagę uzyskali gospodarze (12:8). Siatkarze Stali poprawili zagrywkę, lepiej prezentowali się w bloku i wykorzystali niedokładności po stronie rywali. W efekcie powiększali punktowy dystans (20:14) i utrzymali go w końcówce. Wassim Ben Tara wywalczył piłkę setową, a Moustapha M'Baye zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (25:20).

Nysanie udanie rozpoczęli kolejnego seta (3:0). Co prawda gra się wyrównała, ale na krótko. Od stanu 7:7 gospodarze znów zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku. Uzyskali wyraźną przewagę i w końcówce kontrolowali sytuację. Pewnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętowali punktowym blokiem (25:17).

W tej sytuacji zwycięzcę starcia miał wyłonić tie-break. Rozpoczął się on od mocnego uderzenia siatkarzy z Katowic przy zagrywkach Quirogi, które właściwie rozstrzygnęło rywalizację. Z wyniku 0:6 w piątym secie ciężko się wygrzebać, tak było i tym razem, bo mimo zabiegów gospodarzy GKS już nie oddał przewagi. Po uderzeniu Jarosza goście mieli piłkę setową, a Micah Ma'a atakiem z drugiej piłki zakończył to spotkanie (10:15).

Skrót meczu Stal – GKS:

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (29), Kamil Kwasowski (21), Nikołaj Penczew (13) – Stal; Jakub Jarosz (21), Jakub Szymański (20), Tomas Rousseaux (10) – GKS. Mocną bronią gospodarzy był blok (11–5 w punktowych blokach, 14–3 w wyblokach), a w ekipie gości zagrywka (5–8); siatkarze Stali popełnili więcej błędów własnych od przeciwników. MVP: Jakub Jarosz (19/40 = 48% skuteczności w ataku + 1 blok + 1 zagrywka).

Siatkarze Stali powiększyli swój dorobek punktowy do dwóch oczek, ale z bilansem meczów 0–9 (jedno spotkanie rozegrali awansem) zamykają tabelę. GKS odniósł czwarte zwycięstwo w swym ósmym występie i ma na koncie 10 punktów.

Stal Nysa – GKS Katowice 2:3 (22:25, 21:25, 25:20, 25:17, 10:15)

Stal: Moustapha M'Baye, Wassim Ben Tara, Nikołaj Penczew, Mitchell Stahl, Marcin Komenda, Kamil Kwasowski – Kamil Dembiec (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Kamil Dębski, Michał Ruciak (libero), Maciej Zajder. Trener: Daniel Pliński.
GKS: Tomas Rousseaux, Piotr Hain, Micah Ma'a, Jakub Szymański, Marcin Kania, Jakub Jarosz – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała, Gonzalo Quiroga, Kamil Drzazga, Dawid Ogórek (libero), Jakub Nowosielski. Trener: Grzegorz Słaby.