La Liga: FC Barcelona górą w derbach. Zwycięski debiut Xaviego

FC Barcelona wygrała w debiucie Xaviego.

Barcelona pokonała na swoim stadionie lokalnego rywala Espanyol 1:0 w 14. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy. Na ławce trenerskiej "Dumy Katalonii" zadebiutował były piłkarz tego klubu Xavi Hernandez.

Zwycięskiego gola zdobył w 48. minucie Holender Memphis Depay z rzutu karnego, który sam wywalczył. To jego siódma bramka od początku trwających rozgrywek, a więcej od niego ma tylko Francuz Karim Benzema z Realu Madryt - 10; trzech innych piłkarzy również ma po siedem trafień.

Gospodarze nie zachwycili w ofensywie, za to wyglądali na nieco lepiej zorganizowanych w środku pola i pod własną bramką niż w poprzednich spotkaniach. Dopiero po raz trzeci w tym sezonie udało im się zachować czyste konto w ekstraklasie. Defensywa zaczęła szwankować pod koniec spotkania, kiedy dwukrotnie w słupek uderzył najlepszy strzelec Espanyolu Raul de Tomas.

Pierwszą zaskakującą decyzją Xaviego było wystawienie od pierwszej minuty w składzie 17-letniego Iliasa Akhomacha, który nigdy wcześniej nie wystąpił w pierwszej drużynie. Hiszpan został w przerwie zmieniony przez dwa lata starszego Marokańczyka Abdessamada Ezzalzoulego.

Z dorobkiem 20 punktów po 13 meczach (jeden ma zaległy) Barcelona awansowała na szóste miejsce. Traci osiem do prowadzącej Sevilli oraz wicelidera - Realu Sociedad. Na trzeciej pozycji jest Real Madryt, który zgromadził 27 "oczek", ale w 12 spotkaniach. W niedzielę "Królewscy" zagrają na wyjeździe z Granadą.

W sobotę Sevilla w ostatnich minutach uratowała remis 2:2 u siebie z Alaves. Z kolei broniące tytułu Atletico Madryt pokonało u siebie Osasunę Pampeluna 1:0 i z dorobkiem 26 pkt umocniło się na czwartej pozycji.