Paryż 2024: Rekordowa liczba medali w rywalizacji paraolimpijczyków

Inne
Paryż 2024: Rekordowa liczba medali w rywalizacji paraolimpijczyków
fot. PAP/EPA
Paryż 2024: Rekordowa liczba medali w rywalizacji paraolimpijczyków.

Rekordowa liczba kompletów medali paraolimpijskich - 549, w tym zwiększenie konkurencji kobiecych o osiem oraz trzy miksty - to zmiany, jakie zatwierdził w programie igrzysk Paryż 2024 Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.

W Tokio rozdano 549 kompletów medali, czyli o 10 mniej niż będzie do zdobycia w Paryżu. W stolicy Francji przewidziano 271 rywalizacji dla mężczyzn, 235 dla kobiet oraz 43 mikstów bądź w formule open w 22 dyscyplinach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Historyczna inauguracja w Niżnym Tagile

 

Oznacza to, że liczba paraolimpijek wzrośnie w porównaniu do Tokio o 77. W Paryżu ma wystartować 1859 kobiet, co oznacza niemal podwojenie liczby uczestniczek w porównaniu do paraolimpiady w Sydney w 2000 r. (walczyło wówczas 990 pań).

 

Nowe dwie kategorie wagowe dla obydwu płci wprowadzono m.in. w taekwondo, które debiutowało w Tokio, w boccia (powrót do programu po debiucie w 1984 r.) oraz paratriathlonie, zaś w rywalizacji kobiet dodano konkurencje i kategorie w kajakarstwie oraz judo.

 

„Odchudzone” zostaną natomiast konkurencje i kategorie lekkoatletyczne oraz pływackie.

 

We wszystkich sportach zespołowych uczestniczyć będzie po osiem reprezentacji, co oznacza redukcje m.in. w koszykówce (do tej pory występowało 12 męskich i 10 kobiecych drużyn).

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie