PŚ w short tracku: Szóste miejsce Natalii Maliszewskiej na 500 m w Debreczynie

Natalia Maliszewska

Natalia Maliszewska wygrała finał B na 500 m, w którym rywalizowała tylko z Kanadyjką Alyson Charles, i została sklasyfikowana na szóstej pozycji w zawodach Pucharu Świata w short tracku w Debreczynie. W finale A zwyciężyła Holenderka Suzanne Schulting.

Wcześniej Polka triumfowała w pierwszej rundzie PŚ w Pekinie, będącej jednocześnie próbą olimpijską na oficjalnym obiekcie igrzysk, które odbędą się 4-20 lutego, a następnie była druga w Nagoi.

Tyle samo punktów przed tym weekendem miała Arianna Fontana, która objęła jednak samodzielne prowadzenie w cyklu. W sobotę zajęła drugie miejsce. Włoszka, która ma w dorobku osiem medali olimpijskich, w tym złoto igrzysk w Pjongczangu na najkrótszym dystansie, wcześniej wymieniała się pozycjami z Maliszewską.

Po trzech zawodach Fontana ma w dorobku 26 000 pkt, a Maliszewska 21 277.

Trzecia na 500 m był Kanadyjka Kim Boutin, która na ostatnich igrzyskach trzykrotnie stała na podium.

Pozostałe biało-czerwone odpadły we wcześniejsze fazie zmagań. Nikola Mazur była 26., a Patrycja Maliszewska - 31.

Natalia Maliszewska startowała już na Węgrzech także na dystansie 1500 m i po tym, jak odpadła w półfinale została sklasyfikowana na 15. miejscu. Zwyciężyła również Schulting, złota medalistka igrzysk w Pjongczangu na 1000 m.

Na 1500 m 29. lokatę zajęła Kamila Stormowska, a Gabriela Topolska została wykluczona i nie była klasyfikowana.

Rywalizacje mężczyzn na 500 m zakończyła się podwójnym sukcesem gospodarzy. Wygrał Shaolin Sandor Liu, przed swoim bratem Shaooangiem Liu. Trzeci był Chińczyk Ziwei Ren.

Michał Niewiński był 39., startujący od tego sezonu w polskich barwach Francuz Diane Sellier zajął 42. pozycję, a Łukasz Kuczyński nie został sklasyfikowany.

Chińczyk Ren nie miał sobie równych na 1500 m. W finale A wyprzedził Kanadyjczyka Pascala Diona i Koreańczyka Jang Hyuk Parka.

Najlepszy z biało-czerwonych - Niewiński - był 31. Sellier zajął 53. miejsce, a Paweł Adamski uplasował się na 64. pozycji.

Półfinały sztafet kobiet i męskich rozegrano bez udział Polaków, którzy w obu konkurencjach odpadli w ćwierćfinałach.

W niedzielę jeszcze raz na starcie pojawi się Natalia Maliszewska, którą czeka ćwierćfinał i ewentualne kolejne biegi na 1000 m.

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda PŚ - w holenderskim Dordrechcie. Będzie to ostatnia szansa na poprawienie pozycji w rankingach i zdobycie olimpijskiej kwalifikacji. W klasyfikacji będą brane pod uwagę trzy najlepsze starty.