PŚ w skokach: Dla Halvora Egnera Graneruda Kryształowa Kula ma większą wartość niż złoto olimpijskie

Zimowe
PŚ w skokach: Dla Halvora Egnera Graneruda Kryształowa Kula ma większą wartość niż złoto olimpijskie
fot. Cyfrasport
Halvor Egner Granerud stwierdził, że dla niego Kryształowa Kula jest ważniejszym trofeum niż złoty medal olimpijski.

Zwycięzca ostatniej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich Norweg Halvor Egner Granerud stwierdził, że dla niego Kryształowa Kula jest ważniejszym trofeum niż złoty medal olimpijski.

- Na zwycięstwo w PŚ trzeba pracować cały sezon i jego wygranie to prawdziwe i zasłużone mistrzostwo świata, natomiast sukces w konkursie olimpijskim jest wynikiem jednodniowej dyspozycji i kilku innych czynników, między innymi szczęścia - powiedział Norweg w wywiadzie dla dziennika "Verdens Gang".

 

- Dlatego więc na mojej liście priorytetów na rozpoczynający się sezon pod numerem jeden jest obrona wygranej w PŚ w punktacji generalnej, a dopiero na drugim złoty medal w Pekinie. Jeżeli dobrze wykonam punkt pierwszy do igrzysk, to będę też w stanie i tam wygrać - dodał.

 

ZOBACZ TAKŻE: Historyczna inauguracja w Niżnym Tagile

 

Podkreślił, że do kolejnego sezonu podchodzi z pokorą ponieważ skoki to zupełnie inna dyscyplina niż na przykład biegi narciarskie, w których można przygotować konkretny program treningowy i konsekwentnie go wykonywać. - Skoki to sport rozgrywany głównie w głowie oraz umiejętność koordynacji kilku czynników. Jeżeli wszystko gra, to jest wspaniale i się po prostu leci, lecz jedna „usterka” powoduje, że staje się źle i ten stan może trochę potrwać. Właśnie to kocham w tym sporcie - powiedział Granerud.

 

Podobnie jak w ubiegłym sezonie, skoczek zaplanował bardzo długie pobyty poza domem. Przed rokiem pandemia koronawirusa i restrykcje podróżne z nią związane ograniczyły mobilność, lecz - jak przyznał - odpowiada mu to, ponieważ nie przepada za częstymi podróżami.

 

- Nie lubię stresować się lotniskami i dojazdami na nie i wolę spędzić po konkursie dzień lub dwa w hotelu w samotności, poświęcić ten czas na przemyślenia i trening mentalny, a później w spokoju dojechać samochodem na następne zawody. Po prostu taki mam system psychiczny. W Europie Centralnej wszędzie jest w miarę blisko, a podróże tylko po to, aby spędzić dwa dni w Oslo na przepakowywaniu się i ponownie gdzieś lecieć wytrącają mnie z równowagi - wyjaśnił.

 

Pierwszy w tym sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się w sobotę w rosyjskim Niżnym Tagile.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie