DME w szachach: Polacy z historycznym brązowym medalem

Inne
DME w szachach: Polacy z historycznym brązowym medalem
fot. PAP

Reprezentacja Polski mężczyzn po wygranej w ostatnim dniu z Gruzją 3,5:0,5 wywalczyła brązowy medal 23. drużynowych mistrzostw Europy w szachach w słoweńskim Terme Catez. To pierwsze w historii miejsce na podium wywalczone przez biało-czerwonych w turnieju open.

Polki po porażce w dziewiątej rundzie 1,5:2,5 z kroczącą od zwycięstwa do zwycięstwa Rosją zajęły ostatecznie siódmą lokatę. W turnieju open zwyciężyła ekipa Ukrainy przed Francją, a w rywalizacji kobiet Rosja przed Gruzją i Azerbejdżanem.

 

Lider reprezentacji Polski Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) zapowiadał w rozmowie z PAP przed mistrzostwami, że drużyna jedzie na Słowenię po medal i obietnica sprawdziła się dosłownie rzutem na taśmę, dzięki wyraźnemu, najwyższemu w imprezie, zwycięstwu nad Gruzją i korzystnemu układowi wyników w spotkaniach innych drużyn czołówki.

 

W meczu z Gruzinami na pierwszej szachownicy Duda (MKS MOS Wieliczka) wygrał z Baadurem Dżobawą, na drugiej Radosław Wojtaszek (KS Gwiazda Bydgoszcz) pokonał Tornike Sanikidze, na trzeciej Kacper Piorun (KSZ Stilon Gorzów Wlkp.) zremisował z Luką Paichadze, pozostając - tak jak Duda - bez porażki w turnieju. Przy czym wystąpił w każdym z dziewięciu spotkań.

 

Jako pierwszy z zespołu przekonujące zwycięstwo w niedzielę w pojedynku z Gigą Quparadze odniósł na czwartej Wojciech Moranda (Wieża Pęgów). 33-letni debiutant w reprezentacji, aktualny wicemistrz kraju miał znakomity finisz. W ostatnich czterech rundach uzyskał 3,5 pkt z czterech partii.

 

Prowadzeni przez trenerów Bartosza Soćkę i Kamila Mitonia Polacy, rozstawieni z numerem czwartym, w dziewięciu rundach zgromadzili 13 pkt meczowych i wyprzedzili mającą taki sam dorobek Hiszpanię dzięki lepszej punktacji pomocniczej.

 

Na poszczególnych szachownicach Polskę reprezentowali: I - Duda - 5,5 pkt z 8 partii (drugi wynik w turnieju za reprezentantem Francji Alirezą Firouzją - 8/9), II - Wojtaszek - 4,5 z 8, Piorun - 5,5 z 9, Moranda - 5 z 7 (drugi za Węgrem Benjaminem Gledurą - 6,5/9) i 18-letni Paweł Teclaf (KKSz Ormuzd Kartuzy) - 2 z 4.

 

To pierwszy medal wywalczony przez Polaków w drużynowych mistrzostwach Europy. Do tej pory najlepszymi wynikami były czwarte miejsca w 1973 i 2007 roku.

 

W sobotnim meczu kobiecej reprezentacji Polski (numer 3) z niepokonaną w turnieju reprezentacją Rosji pełny punkt zdobyła Karina Cyfka (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), wygrywając z Walentiną Guniną (22. FIDE) na drugiej szachownicy. Oliwia Kiołbasa (KSz Miedź Legnica) zremisowała na trzeciej z jedenastą w światowym rankingu Poliną Szuwałową. Przegrały swoje pojedynki Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) z czwartą na światowej liście Katerynę Łachno i Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) z Aliną Kaszlinską (21. FIDE), prywatnie żoną arcymistrza Radosława Wojtaszka.

 

W turnieju open startowało 39 ekip, a w rywalizacji teamów kobiecych 31.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie