MŚ w szachach: Remis w drugiej partii Magnusa Carlsena z Janem Niepomniaszczim

Inne
MŚ w szachach: Remis w drugiej partii Magnusa Carlsena z Janem Niepomniaszczim
fot. PAP/EPA

Druga partia rozgrywanego w Dubaju meczu o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim nie przyniosła rozstrzygnięcia. Stan rywalizacji 1:1.

W sobotę rywale zgodzili się na remis po 58 posunięciach. Białymi grał Carlsen.

 

Bilans dotychczasowych pojedynków uczestników meczu w partiach klasycznych jest korzystny dla 31-letniego Rosjanina (cztery zwycięstwa, jedna porażka i dziewięć remisów), ale to młodszy o cztery i pół miesiąca obrońca tytułu, zasiadający na szachowym tronie od listopada 2013 roku, jest faworytem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Superpuchar Polski w szachach. Jan-Krzysztof Duda z trofeum

 

Mecz lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczy się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Składa się z 14 rund (w tej edycji rywalizację powiększono o dwie w porównaniu z poprzednimi) i potrwa do 14 grudnia, chyba że któryś z zawodników wcześniej zgromadzi 7,5 pkt. Partie rozpoczynają się o godz. 13.30 czasu polskiego.

 

Jeśli wynik będzie remisowy, zwycięzcę wyłonią 15 grudnia partie dogrywkowe w szachach szybkich. Pula nagród wynosi 2 miliony euro, z czego zwycięzca otrzyma 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

 

Dni przerwy wyznaczono na 29 listopada, 2, 6, 9, 13 grudnia.

 

Trzy lata temu w Londynie Norweg, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i obronił tytuł.

PS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie