Polskie siatkarki przegrały z Rosją w finale turnieju EEVZA

Polskie siatkarki dobrze zaprezentowały się na turnieju w łotewskim Dyneburgu.

Reprezentacja Polski siatkarek U-17 po zaciętym, stojącym na bardzo wysokim poziomie meczu przegrała 1:3 z Rosją w finale rozgrywanych w Dyneburgu mistrzostw Europy Wschodniej (EEVZA). Polki zagrały bardzo dobry mecz, który był zwieńczeniem udanego turnieju. Polskie siatkarki nie wywalczyły bezpośredniego awansu do przyszłorocznych mistrzostw Europy i o kwalifikacje powalczą w dodatkowych turniejach.

Początek meczu był bardzo wyrównany, Rosjanki pierwszy raz wyszły na prowadzenie przy stanie 5:6. Przeciwniczki miały fizyczną przewagę, nasze siatkarki nadrabiały sprytem i walecznością. Polki po świetnych akcjach w obronie i skutecznych kontratakach odzyskały prowadzenie 15:14. Niestety Rosjanki wzmocniły zagrywkę, zaserwowały trzy asy, zdarzył się atak w aut i pierwszy set padł łupem przeciwniczek.

Po przerwie nasze siatkarki wyszły na prowadzenie 4:3 przy zagrywce Rozalii Chmielewskiej, która weszła na boisko w końcówce pierwszej partii. Polki poszły za ciosem i po kilku wybornych akcjach w bloku i kontrataku wyszły na prowadzenie 15:9. Przeciwniczki skorzystały ze swojej najgroźniejszej broni – zagrywki. Po dwóch asach serwisowych doprowadziły do remisu 19:19. W zaciętej końcówce sędziowie podejmowali decyzje, które nie podobały się naszym trenerom, a ostatni punkt Rosjanki zdobyły blokiem.

Nerwowa końcówka zdopingowała nasze siatkarki, bo po powrocie na boisko szybko wyszły na prowadzenie 6:2. Po świetnym bloku Antoniny Serafinowskiej było 9:3, jej koleżanki spisywały się równie dobrze i wynik robił się coraz korzystniejszy. Rosjanki odrobiły część jedenastopunktowej straty od 16:5 do 16:12, ale w kluczowych momentach skuteczna Zofia Brzoza zapewniła Polkom wygranie trzeciego seta.

Czwarta partia niestety od początku nie układała się po naszej myśli. Rosjanki dobrze zagrywały, zbudowały kilkupunktową przewagę, która dała im możliwość kontrolowania sytuacji do końca meczu. Nasze reprezentantki mimo przegranej mogą być bardzo zadowolone ze swojego występu. Rosjanki awansowały do mistrzostw Europy 2022, a Polki zagrają w kolejnej rundzie eliminacji wiosną przyszłego roku.