PlusLiga: Zacięte starcie w Lubinie

Cuprum - Czarni 2:3.

W meczu kończącym 9. kolejkę PlusLigi siatkarze Cuprum Lubin przegrali z Cerrad Enea Czarnymi Radom 2:3. Spotkanie drużyn z dołu tabeli miało niezwykle zacięty przebieg. Cztery z pięciu setów (w tym tie-break) rozstrzygnęły się minimalną różnicą dwóch punktów.

Premierową partię lepiej rozpoczęli goście (3:6), ale lubinianie szybko odrobili straty (7:7), a później mieli nawet przewagę (11:9). W końcówce znów inicjatywę przejęli siatkarze z Radomia. Gdy Jose Ademar Santana popisał się skutecznym atakiem było 18:22. Gospodarze zerwali się do walki, złapali punktowy kontakt (22:23), ale kluczowe akcje padły łupem radomian. Skuteczne ataki Rafała Faryny (22:24) i Pawła Rusina (23:25) przyniosły im decydujące punkty.

W drugiej odsłonie gra obu ekip falowała. Po udanym początku gospodarzy (9:4), do głosu doszli siatkarze z Radomia (12:14). Lubinianie przełamali jednak chwilowy kryzys i odzyskali inicjatywę. Gdy Paweł Pietraszko popisał się asem serwisowym, prowadzili 18:15. W końcówce nie mieli większych kłopotów z utrzymaniem przewagi. Punktowa zagrywka Kamila Maruszczyka ustaliła wynik na 25:19.

Set numer trzy również przyniósł wyrównaną walkę obu drużyn. W środkowej części tej odsłony przewagę uzyskali lubinianie (17:13), ale tylko na moment, bo punktową serią odpowiedzieli przyjezdni. Atak Michał Kędzierskiego przyniósł wyrównanie na 17:17. Losy seta ważyły się do samego końca. Rafał Faryna wywalczył piłkę setową dla gości (23:24), ale po chwili skuteczny atak Remigiusza Kapicy rozpoczął rywalizację na przewagi. Dwa punktowe bloki rozstrzygnęły ją na korzyść gospodarzy (26:24).

Zaciętej walki obu ekip nie zabrakło także w kolejnej odsłonie. Żadna ze stron na przestrzeni seta nie była w stanie wypracować sobie wyraźnej zaliczki; tak dobrnęliśmy do stanu 20:20 i znów wszystko miało rozstrzygnąć się w końcówce. Skuteczny blok dał piłkę setową ekipie z Radomia (22:24), a po ataku Faryny (23:25) obie ekipy mogły szykować się do tie-breaka.

Decydującego seta efektownie rozpoczęli siatkarze Cuprum (5:1). Przy zmianie stron, po skutecznym ataku Kapicy prowadzili 8:5; później było jeszcze 11:8, ale tej przewagi nie udało się gospodarzom utrzymać. As serwisowy Faryny dał gościom wyrównanie (12:12). Gospodarze mieli jeszcze piłkę meczową przy stanie 14:13, ale i tym razem zwycięzcę wyłoniła gra na przewagi. Trzy ostatnie akcje meczu wygrali goście. Dwa razy skutecznie zaatakował Aleksander Berger, a spotkanie zamknął przestrzelony atak gospodarzy (15:17).

Najwięcej punktów: Remigiusz Kapica (27), Marcin Waliński (19), Wojciech Ferens (17), Paweł Pietraszko (13) – Cuprum; Rafał Faryna (28), Aleksander Berger (20), Jose Ademar Santana (16), Michael Parkinson (12) – Czarni. MVP: Rafał Faryna (24/43 = 56% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 1 blok).

Cerrad Enea Czarni Radom odnieśli trzecie zwycięstwo w sezonie i przełamali się po serii trzech porażek. Zajmują jedenaste miejsce w tabeli. Lokatę wyżej jest ekipa Cuprum Lubin, która choć ma gorszy bilans meczów (2–7), wywalczyła punkt więcej (9) od radomian.

Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3 (23:25, 25:19, 26:24, 23:25, 15:17)

Cuprum: Marcin Waliński, Florian Krage, Remigiusz Kapica, Wojciech Ferens, Paweł Pietraszko, Masahiro Sekita – Maciej Sas (libero) oraz Kamil Maruszczyk, Jędrzej Kaźmierczak, Przemysław Stępień. Trener: Paweł Rusek.
Czarni: Sebastian Warda, Michał Kędzierski, Aleksander Berger, Michael Parkinson, Rafał Faryna, Jose Ademar Santana – Mateusz Masłowski (libero) oraz Michał Ostrowski, Paweł Rusin, Daniel Gąsior, Bartosz Firszt, Wiktor Nowak. Trener: Jakub Bednaruk.

Wyniki meczów 9. kolejki PlusLigi:

2021-11-26: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 1:3 (18:25, 25:23, 22:25, 23:25)
2021-11-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (36:38, 13:25, 14:25)
2021-11-27: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 0:3 (17:25, 20:25, 21:25)
2021-11-27: Asseco Resovia – LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:23, 22:25, 23:25)
2021-11-28: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 0:3 (18:25, 13:25, 22:25)
2021-11-28: Indykpol AZS Olsztyn – Stal Nysa 3:2 (25:23, 20:25, 20:25, 25:13, 15:13)

2021-11-29: Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3 (23:25, 25:19, 26:24, 23:25, 15:17)