MŚ w szachach: Remis w czwartej partii Magnusa Carlsena z Janem Niepomniaszczim

Inne
MŚ w szachach: Remis w czwartej partii Magnusa Carlsena z Janem Niepomniaszczim
fot. PAP/EPA
Czwarta partia między Magnusem Carlsenem a Janem Niepomniaszczim zakończyła się remisem

Czwarta partia rozgrywanego w Dubaju meczu o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim, podobnie jak trzy poprzednie, nie przyniosła rozstrzygnięcia. Stan rywalizacji 2:2.

Wtorkowy pojedynek, rozgrywany po pierwszym dniu przerwy w meczu, skończył się najszybciej z dotychczasowych. Rywale zgodzili się na remis przez powtórzenie ruchów po 33 posunięciach i nieco ponad 2,5 godzinach gry. Białymi grał Carlsen.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jan-Krzysztof Duda z Superpucharem Polski

 

- Remis bez wskazania. Mieliśmy dziś bardzo ciekawą ideę debiutową zagraną przez Carlsena, coś nowego. Jednak bez niespodzianki dla przeciwnika, bo Niepomniaszczi pewnie utrzymał remis. Myślę, że obydwaj zawodnicy zaprezentowali się dzisiaj doskonale - ocenił przebieg partii arcymistrz Grzegorz Gajewski, mistrz Polski z 2015 roku, komentujący czwartą partię wraz z czterokrotnym złotym medalistą MP Mateuszem Bartlem dla portalu chess.24.

 

Mecz lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczy się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Składa się z 14 rund (w tej edycji rywalizację powiększono o dwie w porównaniu z poprzednimi) i potrwa do 14 grudnia, chyba że któryś z zawodników wcześniej zgromadzi 7,5 pkt. Partie rozpoczynają się o godz. 13.30 czasu polskiego.

 

Jeśli wynik będzie remisowy, zwycięzcę wyłonią 15 grudnia partie dogrywkowe w szachach szybkich. Pula nagród wynosi 2 miliony euro, z czego zwycięzca otrzyma 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

 

W środę odbędzie się piąta partia. Białymi będzie grał Rosjanin. Kolejne dni przerwy zaplanowano na 2, 6, 9 i 13 grudnia.

 

Trzy lata temu w Londynie Norweg, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i po raz kolejny obronił tytuł, który należy do niego od 2013 roku.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie