PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze pokonał wrocławian. Kolejny gol Lukasa Podolskiego

Lukas Podolski strzelił gola w meczu ze Śląskiem Wrocław.

Piłkarze Górnika Zabrze pokonali na własnym stadionie Śląsk Wrocław 3:1 w wieczornym piątkowym meczu 17. kolejki ekstraklasy. Tym samym wygrali trzeci mecz z rzędu, a w każdym z nich gola zdobył Lukas Podolski.

Z okazji sobotniej Barbórki, czyli górniczego święta, gospodarze zagrali w specjalnie przygotowanych na to spotkanie zielonych koszulkach z wizerunkiem św. Barbary. Kibice wchodzili na stadion przy muzyce górniczej orkiestry dętej.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego kilka dni wcześniej byłego piłkarza Górnika i reprezentacji Polski Erwina Wilczka.

W pierwszej połowie zdecydowanie więcej pracy mieli obrońcy i bramkarz gości. Zabrzanie, mimo kilku dobrych sytuacji, nie zdołali wyjść na prowadzenie. Najbliżej pokonania Matusa Putnocky’ego byli Jesus Jimenez i Podolski. Pierwszy uderzył ponad poprzeczką, strzał drugiego został obroniony.

Wrocławianie rzadko zapuszczali się w okolice pola karnego rywali, a płaskie uderzenie Mateusza Praszelika nie sprawiło kłopotu Grzegorzowi Sandomierskiemu.

Już po 20 minutach boisko musiał opuścić z powodu urazu stoper gospodarzy Rafał Janicki, a w doliczonym czasie pierwszej części do szatni z grymasem bólu na twarzy został odprowadzony obrońca Śląska Diogo Verdasca.

W przerwie organizatorzy zaserwowali kibicom potężną dawkę górniczych piosenek, a po wznowieniu gry zabrzanie zdobyli w odstępie pięciu minut dwa gole, których strzelcem był Bartosz Nowak. W obu przypadkach obrońcy Śląska nie potrafili mu przeszkodzić w polu karnym.

Goście dopiero po tych stratach ruszyli do natarcia, a ich trener Jacek Magiera dokonał dwóch zmian.

Efektem starań wrocławian było sporo dośrodkowań w pole karne i rzuty rożne. Otwarta gra rywali stwarzała gospodarzom okazje do kontr i zawodnicy trenera Jana Urbana z tego korzystali. W 79. minucie jedną z takich akcji zakończył Podolski. Śląsk zdołał jeszcze odpowiedzieć na to pięknym trafieniem Adriana Łyszczarza z rzutu wolnego, które ustaliło wynik spotkania.

Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 3:1 (0:0)

Bramki: Nowak 49, 54, Podolski 79 - Łyszczarz 83

Górnik Zabrze: Grzegorz Sandomierski - Przemysław Wiśniewski, Rafał Janicki (21. Jakub Szymański), Adrian Gryszkiewicz - Robert Dadok, Krzysztof Kubica (67. Filip Bainovic), Alasana Manneh (84. Dariusz Stalmach), Erik Janza - Bartosz Nowak (67. Piotr Krawczyk), Jesus Jimenez, Lukas Podolski (84. Vamara Sanogo)

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky - Łukasz Bejger, Wojciech Golla, Diogo Verdasca (46. Sebastian Bergier) - Bartłomiej Pawłowski (57. Patryk Janasik), Petr Schwarz, Robert Pich (88. Marcel Zylla), Szymon Lewkot, Mateusz Praszelik (74. Adrian Łyszczarz), Dino Stiglec (57. Víctor Garcia) - Erik Exposito

Żółte kartki: Manneh, Bainovic - Lewkot, Bergier