Niewykorzystane karne przesądziły! Polki przegrały z Rosjankami w meczu MŚ piłkarek ręcznych

Piłka ręczna
Aleksandra Rosiak była najlepszą zawodniczką w polskiej ekipie.

W meczu drugiej kolejki grupy B mistrzostw świata piłkarek ręcznych Polki przegrały z faworyzowaną Rosją 23:26. To druga porażka podopiecznych trenera Arne Senstada, które na inaugurację turnieju uległy Serbii 21:25. Ogromnym mankamentem w grze reprezentantek Polski były rzuty karne – wykorzystały zaledwie jedną z siedmiu prób.

Rosjanki rozpoczęły to spotkanie ze sporym animuszem. Grały szybko i skutecznie, dobrze prezentowały się w kontratakach, w efekcie błyskawicznie uzyskały przewagę (2:5, 3:8). Polki na tle faworyzowanych przeciwniczek prezentowały się blado. Problemem była gra w ofensywie, a zwłaszcza seryjnie marnowane rzuty karne – w pierwszej połowie wykorzystały zaledwie 1/6!

W tej sytuacji podopieczne trenera Arne Senstada nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki. Rosjanki powiększyły przewagę do siedmiu bramek (6:13) i kontrolowały sytuację. Wynik pierwszej połowy na 10:16 ustaliła uderzeniem z drugiej linii Natalia Nosek.

Początek drugiej części meczu to walka "punkt za punkt", co było po myśli reprezentacji Rosji, która utrzymywała przewagę (14:20). Biało-czerwone grały skuteczniej, a po 40. minucie, gdy nastąpiło załamanie gry rywalek, odrobiły część strat (18:22). Kapitalnie prezentowała się Aleksandra Rosiak, trzy bramki tej zawodniczki i wynik wyglądał bardziej optymistycznie (20:22).

W 50. minucie kolejne trafienie Rosiak oznaczało kontaktową bramkę (21:22). Rosjanki w końcu się odblokowały, ale reprezentantki Polski utrzymywały bramkowy kontakt, co oznaczało emocje w ostatnich minutach. Końcówka to niewykorzystany rzut karny Marty Gęgi i skuteczna odpowiedź Antoniny Skorobogaczenko, która ustaliła wynik meczu na 23:26.

Skrót meczu Polska – Rosja:

Polki przegrały po raz drugi w tym turnieju. Niewielkim pocieszeniem był fakt, że to Aleksandra Rosiak otrzymała nagrodę MVP za to spotkanie. W ostatnim meczu tej fazy turnieju Polki zagrają z Kamerunem (wtorek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport). Awans do kolejnej rundy wywalczą po trzy czołowe drużyny z każdej z ośmiu grup.

Polska – Rosja 23:26 (10:16)

Polska: Monika Maliczkiewicz, Adrianna Płaczek - Aleksandra Zimny, Oktawia Płomińska, Monika Kobylińska 3, Magda Balsam 2, Marta Gęga, Sylwia Matuszczyk 3, Adrianna Górna 1, Aleksandra Rosiak 8, Natalia Nosek 2, Julia Niewiadomska, Joanna Szarawaga, Kinga Achruk 1, Romana Roszak 2, Dagmara Nocuń 1

Rosja: Polina Kaplina, Anastasija Łagina - Polina Gorszkowa, Jelena Michajliczenko 4, Olga Fomina 3, Karina Sabirowa 2, Jekaterina Ilina 8, Walerija Kirdiaszewa, Julia Managarowa 1, Antonina Skorobogaczenko 5, Weronika Nikitina, Milana Tażenowa, Anastasija Illarionowa 1, Olga Szczerbak 2, Julija Markowa

Kary: Polska - 4, Rosja - 6 min. Sędziowały: Christiansen i Hansen z Danii.