PlusLiga: Siatkarze Cuprum Lubin wygrali w Nysie

Stal Nysa przegrała z Cuprum Lubin 1:3 w spotkaniu 10. kolejki PlusLigi. Lubinianie wygrali po raz trzeci w tym sezonie, a drużyna z Nysy poniosła już jedenastą porażkę i pozostaje jedyną drużyną bez zwycięstwa w ekstraklasie siatkarzy. Zadanie gospodarzom utrudniła kontuzja Wassima Ben Tary, który w trzecim secie musiał opuścić boisko.

Pierwszy set toczył się przy przewadze siatkarzy z Lubina (3:6, 14:17, 17:20). W końcówce gospodarze złapali punktowy kontakt, gdy asem serwisowym popisał się Mitchell Stahl (21:22). Kluczowe akcje padły jednak łupem Cuprum. Paweł Pietraszko wywalczył piłkę setową atakiem ze środka (22:24), a uderzenie po prostej w wykonaniu Marcin Walińskiego zakończyło tę część meczu (23:25).

Druga odsłona była niezwykle wyrównana. Lepiej rozpoczęli ją goście (1:4), ale gra szybko się wyrównała i na przestrzeni seta wynik oscylował wokół remisu. Lubinianie mieli piłkę setową przy stanie 22:24, gdy asem serwisowym popisał się Waliński. Dwie akcje później nawet cieszyli się już z wygranej, gdy Grzegorz Bociek obił blok rywali. Weryfikacja pokazała jednak, że piłka dotknęła linii bocznej i rozpoczęła się gra na przewagi. Jedna i druga strona miała szanse na rozstrzygnięcie rywalizacji. Jeden z najbardziej zaciętych setów tego sezonu zakończył się wygraną Stali 35:33, po 45 minutach walki. Ostatni punkt zdobył skutecznym atakiem Wassim Ben Tara.

Niestety, na tym wielkie siatkarskie emocje właściwie się skończyły. W trzeciej partii przewagę szybko uzyskali lubinianie (4:8). Gospodarze co prawda odrobili straty po serii udanych akcji (11:11), ale przy stanie 13:17 miała miejsce sytuacja kluczowa dla losów seta, ale i całego meczu. Urazu doznał Ben Tara, który musiał opuścić boisko. To podcięło skrzydła nysanom, którzy gładko ulegli w tej partii 17:25.

Kontuzja Wassima Ben Tary:

W czwartej odsłonie gospodarze jedynie fragmentami byli w stanie nawiązać wyrównaną walkę z rywalami. Od stanu 10:10 ton wydarzeniom na parkiecie nadawali siatkarze Cuprum, którzy pewnie zmierzali po zwycięstwo. Piłkę meczową wywalczył Waliński, a w kolejnej akcji Wojciech Ferens zakończył to spotkanie (19:25).

Skrót meczu Stal – Cuprum:

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (17), Kamil Kwasowski (16), Nikołaj Penczew (14) – Stal; Wojciech Ferens (25), Remigiusz Kapica (18), Marcin Waliński (17), Paweł Pietraszko (10) – Cuprum. MVP: Wojciech Ferens (19/34 = 56% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 4 bloki).

Stal Nysa – Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 35:33, 17:25, 19:25)

Stal Nysa: Marcin Komenda, Kamil Kwasowski, Mitchell Stahl, Wassim Ben Tara, Nikołaj Penczew, Moustapha M'Baye – Michał Ruciak (libero) oraz Kamil Dembiec (libero), Patryk Szczurek, Maciej Zajder, Patryk Szwaradzki, Kamil Dębski, Mariusz Schamlewski. Trener: Daniel Pliński.
Cuprum: Masahiro Sekita, Marcin Waliński, Paweł Pietraszko, Remigiusz Kapica, Wojciech Ferens, Florian Krage – Kamil Szymura (libero) oraz Maciej Sas (libero), Kamil Maruszczyk, Przemysław Stępień, Grzegorz Bociek, Dawid Gunia. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 10. kolejki PlusLigi:

2021-12-03: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:18, 25:23, 25:19)
2021-12-04: Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)

2021-12-05: Asseco Resovia – Trefl Gdańsk 0:3 (21:25, 20:25, 21:25)
2021-12-05: LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (25:13, 22:25, 25:18, 25:14)
2021-12-05: Stal Nysa – Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 35:33, 17:25, 19:25)
2021-12-06: Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).