MŚ piłkarek ręcznych: Pierwsze zwycięstwo dało awans! Polki pokonały Kamerun

Piłka ręczna

W swym trzecim spotkaniu grupy B MŚ piłkarek ręcznych reprezentacja Polski pokonała Kamerun 33:19. We wcześniejszych meczach Polki przegrały z Serbią 21:25 i Rosją 23:26, ale wygrana w starciu z drużyną z Afryki zapewniła awans do kolejnej rundy.

By awansować do dalszej fazy rozgrywanego w Hiszpanii turnieju, Polki nie mogły przegrać spotkania z Kamerunem. Od początku mecz toczył się zgodnie z planem podopiecznych trenera Arne Senstada. Pierwszą bramkę zdobyła w 2. minucie Romana Roszak, a później przewaga biało-czerwonych się powiększała i po kwadransie wynosiła pięć oczek (9:4). Polki nie ustrzegły się również błędów (dwa niewykorzystane karne!), ale kontrolowały sytuację na boisku. Indywidualna akcja Roszak ustaliła wynik przed przerwą na 16:7.

Druga połowa nie przyniosła większej zmiany obrazu gry. Polki miały lepsze i gorsze momenty, nie miały jednak większych kłopotów z utrzymaniem wysokiej przewagi. Po skutecznym rzucie karnym Roszak różnica wynosiła już dziesięć bramek (19:9), a później jeszcze wzrosła. Wicemistrzynie Afryki zaprezentowały kilka efektownych akcji, z dyscypliną taktyczną nie było jednak najlepiej, co wykorzystały reprezentantki Polski. Trafienie Natalii Nosek ustaliło wynik meczu na 33:19.

Skrót meczu Polska – Kamerun:

Za najlepszą szczypiornistkę (MVP) tego spotkania uznano reprezentantkę Kamerunu Karichmę Kaltoume Ekoh, która zdobyła dziewięć bramek.

Awans do kolejnej rundy wywalczyły po trzy czołowe zespoły z każdej z ośmiu grup. Reprezentacja Polski awansowała z trzeciego miejsca z jedną wygraną; we wcześniejszych spotkaniach uległy 21:25 Serbii oraz 23:26 Rosji. Wicemistrzynie Afryki zmagania w grupie B zakończyły z zerowym dorobkiem punktowym, wcześniej przegrały 18:40 z Rosjankami i 18:43 z Serbkami.

Polska – Kamerun 33:19 (16:7)

Polska: Monika Maliczkiewicz, Adrianna Płaczek, Barbara Zima - Oktawia Płomińska 5, Monika Kobylińska 3, Magda Balsam 1, Marta Gęga, Sylwia Matuszczyk 2, Adrianna Górna 2, Aleksandra Rosiak, Natalia Nosek 6, Julia Niewiadomska 1, Joanna Szarawaga 1, Kinga Achruk 1, Romana Roszak 9, Dagmara Nocuń 2.

Kamerun: Isabelle Noelle Mben Bediang, Marie Paule Balana, Berthe Abianbakon Onoukou - Gisele Valentine Annie Nkolo, Yvette Yuoh, Appoline Michele Abena Ekobena, Claudia Jossy Eyenga Djong, Adjani Celeste Ngouoko Nguesse, Jasmine Yotchoum 2, Anne Michelle Essam, Cyrielle Ebanga Baboga 4, Laeticia Petronie Ateba Engadi 3, Karichma Kaltoume Ekoh 9, Anne Florette Mbouchoup Mandop, Amelie Cevanie Mvoua, Jodelle Clarisse Madjoufang 1.

Kary: Kamerun - 12; Polska - 8 min.

Sędziowały: Vania i Marta Sa (Portugalia).