Magnus Carlsen obronił tytuł mistrza świata

Inne
Magnus Carlsen obronił tytuł mistrza świata
Fot. PAP/EPA
Magnus Carlsen obronił tytuł mistrza świata

Norweg Magnus Carlsen po raz czwarty obronił tytuł mistrza świata w szachach. W rozgrywanym w Dubaju meczu o tytuł pokonał Rosjanina Jana Niepomniaszczego 7,5:3,5. Czwartkowa, jedenasta partia zakończyła się jego zwycięstwem po 49 posunięciach.

Po wyrównanej pierwszej fazie meczu, od stanu 2,5:2,5 norweski arcymistrz wygrał cztery z sześciu partii. Tym samym 31-letni Carlsen pozostaje na tronie od 2013 roku, kiedy to zdetronizował reprezentanta Indii Viswanathana Ananda.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ w szachach szybkich i błyskawicznych: Grudniowa impreza w Warszawie

 

Rywalizacja lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczyła się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Z puli nagród wynoszącej 2 miliony euro, zwycięzca otrzymał 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

 

Trzy lata temu w Londynie Carlsen, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i po raz kolejny obronił tytuł, który należy do niego od ośmiu lat.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Przetrwaj i wygraj - odcinek 1

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie