MŚ piłkarek ręcznych: Zwycięstwo Polek na pożegnanie z turniejem

Piłka ręczna

Polskie piłkarki ręczne wygrały w hiszpańskim Granollers z Czarnogórą 33:28 (16:9) w swoim ostatnim meczu grupy I rundy zasadniczej mistrzostw świata. Biało-czerwone już wcześniej straciły szanse na awans do ćwierćfinału, który zapewniły sobie Francuzki i Rosjanki.

Przed tym spotkaniem Biało-Czerwone miały na swoim koncie trzy porażki i zwycięstwo nad reprezentacją Słowenii w fazie głównej mundialu. Z kolei Czarnogóra zajmowała ostatnie miejsce w tabeli z kompletem porażek, toteż faworytkami były nasze szczypiornistki.

Reprezentacja Czarnogóry miała swoje "pięć minut" w 2012 roku, kiedy sięgnęła w Londynie po olimpijskie srebro, a kilka miesięcy później stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy w Serbii. Potem już nie wiodło jej się tak dobrze.

Początek spotkania był bardzo wyrównana i żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na większy dystans niż dwóch goli. Uczyniły to Polki przy prowadzeniu 8:6. Śmiało można powiedzieć, że był to decydujące fragment tego meczu, ponieważ Biało-Czerwone zdobyły kilka bramek z rzędu, a na tablicy świetlnej widniał wynik 13:6. Do przerwy utrzymała się siedmiobramkowa przewaga (16:9).

Na początku drugiej połowy nasze szczypiornistki powiększyły prowadzenie do 10 goli (20:10) i wydawało się, że będziemy świadkami bardzo wysokiego zwycięstwa Biało-Czerwonych. W końcowej fazie rywalizacji ekipa Czarnogóry potrafiła nieco zmniejszyć dystans - ostatecznie o połowę. Końcowy wynik 33:28 dla Polek, który z uśmiechem na twarzy skończyły zmagania w drugiej fazie grupowej.

Od ćwierćfinałów (14 i 15 grudnia) wszystkie mecze odbywać się będą w Granollers. Półfinały zaplanowano na 17 grudnia, a finał na 19 grudnia o godz. 17.30. Trzy godziny wcześniej rozpocznie się pojedynek o brązowy medal.

Na zakończenie zmagań w grupie I Francja spotka się o 20.30 z reprezentacją Rosyjskiej Federacji Piłki Ręcznej. Będzie to powtórka tegorocznego finału igrzysk olimpijskich w Tokio. Tam lepsza okazała się ekipa "Trójkolorowych". Tym razem jednak obie drużyny zagrają na luzie, gdyż są pewne gry w ćwierćfinale.

Holandia przed dwoma laty w Japonii pokonała w meczu o złoto MŚ Hiszpanię 30:29. W spotkaniu o brązowy medal Rosja okazała się wtedy lepsza od Norwegii 33:28.

Polska - Czarnogóra 33:28 (16:9)
MVP: Adrianna Płaczek

Polska: Adrianna Płaczek, Monika Maliczkiewicz - Oktawia Płomińska 2, Monika Kobylińska 1, Magda Balsam 5, Marta Gęga, Sylwia Matuszczyk 4, Adrianna Górna, Aleksandra Rosiak 7, Natalia Nosek 3, Julia Niewiadomska 1, Joanna Szarawaga, Kinga Achruk, Romana Roszak 6, Dagmara Nocuń 4.

Czarnogóra: Marina Rajcic, Ljubica Nenezic, Anastasija Babovic - Jovanka Radicevic, Matea Pletikosic 1, Dijana Mugosa, Dijana Ujkic 4, Tanja Asanin 1, Durdina Malovic 5, Natasa Corovic 3, Sanja Premovic 1, Tatjana Brnovic 6, Ema Ramusovic, Ivona Pavicevic 4, Itana Grbic 3, Nikolina Vukcevic.

Kary: Polska - 6; Czarnogóra - 4 min.

Skrót meczu w załączonym materiale wideo.