Liga Mistrzów: Ważne zwycięstwo ZAKSY w Rosji

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Lokomotiv Nowosybirsk

Po wyrównanym meczu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała w Rosji Lokomotiw Nowosybirsk 3:1 (25:18, 21:25, 26:24, 25:23). To już drugie zwycięstwo kędzierzynian w tej edycji Ligi Mistrzów CEV.

ZAKSA dobrze weszła w spotkanie. Siatkarze z polskiego klubu szybko wyszli na czteropunktowe prowadzenie. Rosjanie nie potrafili znaleźć odpowiedzi na skuteczną grę swoich przeciwników. Przez to goście mogli powiększać swoją przewagę. Pod koniec seta po stronie ZAKSY zaczęło pojawiać się więcej błędów. Mimo to zawodnikom z PlusLigi udało się zwyciężyć w pierwszej części meczu 25:18. Punkt przesądzający o triumfie zdobył Aleksander Śliwka, który zablokował atak przeciwnika.

Druga partia już nie była tak udana dla ekipy z Polski. Podopieczni Gheorghe Cretu zaczęli tracić punkty. Gospodarze byli w stanie odskoczyć rywalom na trzy punkty. Po chwili zespołowi z Kędzierzyna-Koźla udało się doprowadzić do wyrównania. W końcówce seta to rosyjska ekipa dominowała na boisku. Lokomotiw wygrał 25:21.

Po tym zwycięstwie w szeregi zespołu z Nowosybirska wkradła się niepewność. Rywale ZAKSY popełniali błędy przy atakach siatkarzy klubu z Polski. Przez to ZAKSA zaczęła grać coraz pewniej. Kędzierzynianie wyszli na sześciopunktowe prowadzenie, ale gospodarzom udało się wyrównać. Zaczęła się gra punkt za punkt. Skuteczniejsi w końcowej fazie seta okazali się zawodnicy z Polski, którzy zwyciężyli 26:24.

Po trudnym trzecim secie ZAKSA wróciła do formy z początku spotkania. Kędzierzynianie ponownie zaczęli skutecznie atakować. Bardzo dobrze na boisku prezentował się Łukasz Kaczmarek. Reprezentant Polski był najlepiej punktującym zawodnikiem ZAKSY. Dobrze zorganizowana ofensywa pomogła gościom wygrać ostatniego seta 25:23.

W pierwszej kolejce spotkań grupy C Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała u siebie słoweński zespół OK Merkur Maribor 3:0. Lokomotiw Nowosybirsk przegrał na wyjeździe 0:3 z Cucine Lube Civitanova. W kolejnej serii gier (12 stycznia 2022) ZAKSA ma zaplanowane starcie z Lube na swoim terenie.

Lokomotiw Nowosybirsk – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle 1:3 (19:25, 25:21, 24:26, 23:25)

Lokomotiw: Drazen Lubuvic, Siergiej Sawin, Dmitrij Łyzik, Kontantin Abajew, John Gordon Perrin, Denis Czerejskij - Roman Martyniuk (libero) - Igor Tisewicz, Paweł Krugłow, Semen Kriwitczenko (libero), Alieksiej Rodiczew.

Grupa Azoty: Aleksander Śliwka, Dawid Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz - Erik Shoji (libero) - Bartłomiej Kluth.

Lokomotiw Nowosybirsk – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle 1:3. Skrót meczu