Puchar Europy FIBA: Legia Warszawa wygrała na wyjeździe

Koszykarze Legii pokonali na wyjeździe mistrza Holandii ZZ Leiden 90:78 (23:16, 18:30, 12:23, 20:26) w meczu 2. kolejki grupy I drugiego etapu Pucharu Europy FIBA. To pierwsza wygrana warszawian na tym etapie rywalizacji.

Legioniści prowadzili w tym spotkaniu przez większą część i tylko w drugiej kwarcie pozwolili gospodarzom na przejęcie inicjatywy. Koszykarze Leiden wygrali tę kwartę 30:18 i po 20 minutach prowadzili 46:41.

W drugiej połowie podopieczni trenera Wojciech Kamińskiego zdecydowanie lepiej bronili i to pozwoliło na zniwelowanie strat oraz odzyskanie prowadzenia. W 23. minucie, po rzucie zza linii 6,75 m Raymonda Cowelsa III, był remis 51:51, a pod koniec kwarty Legia prowadziła 62:55.

Najwięcej problemów sprawiał gościom holenderski kadrowicz Worthy de Jong, który uzyskał 32 pkt, miał osiem zbiórek i osiem asyst. Defensywa zespołowa Legii wymusiła jednak 19 strat rywali i to był jeden z kluczowych elementów spotkania.

W 1. kolejce drugiego etapu Legia uległa Parmie Perm 70:72 we własnej hali. Trzecie spotkanie rozegra już w nowym roku - 12 stycznia w Niemczech z medi Bayreuth. W pierwszym etapie stołeczni koszykarze odnieśli komplet sześciu zwycięstw.

W PE FIBA walczyły w pierwszym etapie 32 drużyny podzielone na osiem grup. Obecnie w drugim uczestniczy 16 podzielonych na cztery grupy. Po dwie najlepsze wywalczą awans do ćwierćfinałów. W minionym sezonie do finału tych rozgrywek dotarła Arged BM Slam Ostrów Wlkp., który w finale przegrał w Izraelu z miejscowym Ironi Ness Ziona 74:82.

ZZ Leiden - Legia Warszawa 78:90 (16:23, 30:18, 12:23, 20:26)

Legia: Raymond Cowels III 23, Strahinja Jovanovic 17, Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 15, Adam Kemp 10, Jure Skific 9, Grzegorz Kulka 7, Łukasz Koszarek 5, Dariusz Wyka 4, Grzegorz Kamiński 0, Benjamin Didier-Urbaniak 0.

Najwięcej dla ZZ: Worthy de Jong 32, Luuk van Bree 12.