Reszta Świata lepsza od Polski w meczu szachistek

Inne
Reszta Świata lepsza od Polski w meczu szachistek
fot. PAP
Polska – Reszta Świata 1:9

Polskie szachistki przegrały we Wrocławiu z drużyną Reszty Świata 1:9 w meczu stanowiącym element Festiwalu im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. –Można powiedzieć, że nasze zawodniczki były bardzo gościnne – skomentowała organizatorka imprezy Lidia Zaręba.

Polska wystąpiła w składzie: Oliwia Kiołbasa, Karina Cyfka, Jolanta Zawadzka, Monika Soćko i Klaudia Kulon. Resztę Świata reprezentowały: Julia Osmak (Ukraina), Irina Bulmaga (Rumunia), Meri Arabidze (Gruzja), Laura Unuk (Słowenia) i Anna Sargsjan (Armenia).

 

Biało-czerwone najlepiej zaprezentowały się w rundzie drugiej, kiedy udało im się wywalczyć remis. W pozostałych czterech górą były rywalki.

 

Zobacz także: Magnus Carlsen obronił tytuł mistrza świata

 

– Można powiedzieć, że nasze zawodniczki były bardzo gościnne. Dla nas najważniejsze, że Festiwal z roku na rok się rozwija i zyskuje na popularności. W tym roku każdą z rund otwierał specjalny gość, była m.in. mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska – przekazała PAP Zaręba.

 

W ramach festiwalu został rozegrany także Memoriał Apolonii Litwińskiej, pierwszej pochodzącej z Dolnego Śląska mistrzyni Polski kobiet w szachach (1961). Dziewięć lat wcześniej zdobyła wicemistrzostwo kraju, a miała też w dorobku dwa brązowe medale. W zawodach 12 szachistek rywalizowało indywidualne w szachach błyskawicznych, a najlepsza okazała się Ukrainka Osmak.

 

– Pandemia COVID-19 trochę nam pokrzyżowała plany, bo np. turniej w szachach błyskawicznych miał być turniejem otwartym. Ale i tak wybrnęliśmy z tego z tarczą, a nie na tarczy – podsumowała imprezę Zaręba.

 

Hołuj-Radzikowska była najwybitniejszą polską szachistką lat 50. i 60. XX wieku. Wielokrotnie stawała na podium krajowych mistrzostw, w tym dziewięć razy na najwyższym stopniu. Reprezentowała Polskę na pięciu olimpiadach szachowych.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie