Jan-Krzysztof Duda złotym medalistą mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych

Jan-Krzysztof Duda zdobył w piątek w katowickim Spodku złoty medal mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych.

Jan-Krzysztof Duda zdobył w piątek w katowickim Spodku złoty medal mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych. Srebro wywalczył Maciej Klekowski, a brąz Rosjanin Anton Demczenko.

Duda, najwyżej klasyfikowany w światowym rankingu polski szachista, stawał już na podium mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce. W 2014 roku we Wrocławiu wywalczył srebrny medal, ustępując tylko Czechowi Davidowi Navarze.

Przed rokiem turniej także odbył się w Katowicach. Rozgrywano go w formule online w dwóch etapach - kołowe eliminacje i system pucharowy dla czołowej szesnastki. Mistrzostwo wywalczył Anglik Gawain Jones, który w finale pokonał reprezentującego Hiszpanię Aleksieja Szyrowa, a brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum.

Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek przegrał z Niemcem Georgiem Meierem w 1/8 finału. Duda z powodu problemów technicznych musiał się wycofać w fazie eliminacji.

W tegorocznych mistrzostwach w katowickim Spodku, rozgrywanym w formule open, wystartowało 529 zawodników.

W sobotę i niedzielę odbędzie się także czempionat Starego Kontynentu w szachach szybkich.