PlusLiga: Męczarnie faworyta! Siatkarze ZAKSY skończyli rundę bez porażki

W spotkaniu 12. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cuprum Lubin 3:1. Siatkarze ZAKSY wyraźnie odczuwali jeszcze trudy podróży na mecz Ligi Mistrzów do Nowosybirska i przeżywali chwile słabości w starciu z niżej notowanym rywalem. Zdołali jednak wygrać, co oznacza, że skończyli pierwszą rundę fazy zasadniczej z bilansem meczów 13–0. Ekipa z Lubina nie wykorzystała szans na to, by z trudnego terenu wywieźć punktową zdobycz.

Premierową odsłonę lepiej rozpoczęli gospodarze (8:4), ale niżej notowani rywale nie zamierzali składać broni. W środkowej części seta uzyskali nawet minimalną przewagę (12:13). W końcówce natomiast mieli szansę rozstrzygnąć tę partię na swoją korzyść. Popisali się punktową serią od stanu 21:18 do 21:23, a Remigiusz Kapica zdobył trzy punkty z rzędu bezpośrednio z zagrywki. Cztery ostatnie słowa w tym secie należały jednak do siatkarzy ZAKSY, którzy punktowym blokiem ustalili wynik na 25:23.

Porażka w końcówce seta nie zdeprymowała lubinian. Uzyskali przewagę w środkowej części drugiej partii (11:15, 13:18), dobrze prezentując się w polu serwisowym. Gra kędzierzynian mocno falowała, dobre akcje przeplatali błędami. Popisali się punktową serią od stanu 16:20 do 20:20 i odrobili straty, ale tym razem kluczowe akcje padły łupem przyjezdnych. Dobrze zaprezentował się rezerwowy Kamil Maruszczyk, który skończył kilka ważnych akcji, a ostatni punkt seta wywalczył Kapica (22:25).

Podrażnieni kędzierzynianie od początku trzeciej partii zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku (4:1). Bartłomiej Kluth zastąpił słabiej dysponowanego w tym starciu Łukasza Kaczmarka (1/11 w ataku). Gospodarze spokojnie utrzymywali przewagę (14:10), choć w środkowej części seta lubinianie zanotowali fragment dobrej gry. Po asie serwisowym Wojciecha Ferensa różnica zmalała do dwóch oczek (17:15). Później jednak oglądaliśmy dominację ZAKSY zwieńczoną skutecznym atakiem Kamila Semeniuka (25:18).

Czwarta odsłona przyniosła wyrównaną walkę obu ekip. Wynik długo oscylował wokół remisu. Można było odnieść wrażenie, że lubinianie znów nie potrafili wykorzystać swoich szans, udane akcje przeplatając błędami w polu serwisowym. Drużyna tej klasy, co ZAKSA musiała to wykorzystać. W końcówce wypracowała kilka punktów przewagi i pewnie zmierzała po zwycięstwo. Blok Kaczmarka dał piłkę meczową (24:18), a w ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Kluth (25:19).

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (25), Norbert Huber (12), Aleksander Śliwka (11), Krzysztof Rejno (10) – ZAKSA; Wojciech Ferens (19), Remigiusz Kapica (18) – Cuprum. Dominacja gospodarzy w bloku (17–7). MVP: Kamil Semeniuk (18/34 = 53% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 5 bloków).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która rozegrała już awansem mecz 13. kolejki (3:0 z Jastrzębskim Węglem), zakończyła pierwszą rundę fazy zasadniczej z 37 zdobytymi punktami i bilansem meczów 13–0. Siatkarze Cuprum Lubin mają na koncie 12 punktów (mecze 3–9) i zajmują dziesiąte miejsce w tabeli. W 2021 roku zagrają jeszcze jeden ligowy mecz – 30 grudnia podejmą Asseco Resovię.

ZAKSA: Aleksander Śliwka, Norbert Huber, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Krzysztof Rejno, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth. Trener: Gheorghe Cretu.
Cuprum: Wojciech Ferens, Paweł Pietraszko, Remigiusz Kapica, Marcin Waliński, Florian Krage, Masahiro Sekita – Kamil Szymura (libero) oraz Przemysław Stępień, Grzegorz Bociek, Kamil Maruszczyk. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 12. kolejki PlusLigi:

2021-12-17: PGE Skra Bełchatów – GKS Katowice 3:1 (25:22, 19:25, 25:20, 25:16)
2021-12-18: Asseco Resovia – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (15:25, 20:25, 25:18, 22:25)
2021-12-18: Jastrzębski Węgiel – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:18, 25:9, 25:22)
2021-12-19: Projekt Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:14, 15:8)

2021-12-19: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:1 (25:23, 22:25, 25:18, 25:19)

2021-12-19: Trefl Gdańsk – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-12-20: LUK Lublin – Stal Nysa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).