LM siatkarek: Wielka gra Developresu! Mistrz Rosji pokonany na Podpromiu

W meczu 3. kolejki grypy A Ligi Mistrzyń Developres Bella Dolina Rzeszów wygrał z Lokomotiwem Kaliningrad 3:2. Siatkarki trenera Stephane'a Antigi odniosły trzecie zwycięstwo w tej edycji rozgrywek.

Premierowa odsłona przebiegała pod znakiem dominacji drużyny z Rzeszowa. Gospodynie wypracowały przewagę w dużej mierze dzięki dobrej zagrywce i skutecznej grze Bruny Honorio w ataku. W środkowej części seta punktowy dystans był już wyraźny (14:8, 18:10), a w końcówce powiększył się do dziesięciu oczek (22:12). Punktowy blok przyniósł Developresowi piłkę setową (24:13). Rywalki obroniły się w trzech akcjach, ale Kara Bajema zamknęła tę część meczu skutecznym atakiem (25:17).

W drugiej partii siatkarki z Kaliningradu zaprezentowały się już znacznie lepiej. Poprawiły zagrywkę, co wpłynęło na spadek przyjęcia w rzeszowskiej drużynie. W efekcie set toczył się przy przewadze przyjezdnych (6:9, 14:16, 17:22). W końcówce rzeszowianki miały jeszcze szansę na nawiązanie walki, po ataku Jeleny Blagojević było 21:23. Kluczowe akcje padły jednak łupem siatkarek Lokomotiwu. Wynik na 22:25 ustaliła atakiem po skosie Irina Woronkowa.

Set numer trzy przyniósł wyrównaną walkę obu ekip. Po początkowej przewadze mistrzyń Rosji (4:7), wynik oscylował wokół remisu. Raz jedna, raz druga drużyna uzyskiwała minimalną zaliczkę. Przy stanie 20:18 punktową serią popisały się przyjezdne (20:21). Później jednak poszła punktowa seria rzeszowianek. Izabella Rapacz, Magdalena Jurczyk i Bajema skończyły ataki, a dwa ostatnie punkty przyniosły błędy rywalek (25:21).

Czwarta odsłona nie przyniosła większych emocji. Od początku przewagę uzyskała drużyna z Kaliningradu (1:4, 7:11) i gospodynie nie były w stanie zniwelować tej różnicy. Siatkarki Lokomotiwu były skuteczniejsze w ataku i pewnie zmierzały po zwycięstwo, które przypieczętował zepsuty serwis rzeszowianek (17:25).

O wszystkim zadecydował więc tie-break, w którym przewagę na początku uzyskały siatkarki Developresu (3:1, 6:4). Przy zmianie stron punkt zaliczki miały jednak przyjezdne – po ataku Woronkowej było 7:8. Druga część seta przyniosła sporo emocji, walki i dobrych akcji. Rzeszowianki odzyskały inicjatywę i wygrały pięć kolejnych akcji (13:9). Bajema wywalczyła piłkę meczową (14:11), ale trzy kolejne akcje wygrał Lokomotiw. Punktowy blok Malwiny Smarzek oznaczał grę na przewagi. Wojnę nerwów wygrały jednak gospodynie. Bajema skończyła atak, a po chwili błąd popełniła siatkarka Lokomotiwu (16:14).

Skrót meczu Developres – Lokomotiw:

Developres Bella Dolina Rzeszów wyprzedził Lokomotiw w tabeli grupy A. W trzech meczach odniósł trzy zwycięstwa i zgromadził 7 punktów. Rundę rewanżową rzeszowianki rozpoczną 18 stycznia domowym meczem z ukraińskim Prometej Dnipro.

Developres Bella Dolina Rzeszów – Lokomotiw Kaliningrad 3:2 (25:17, 22:25, 25:21, 17:25, 16:14)

Developres: Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Jelena Blagojevic, Bruna Honorio Marques, Anna Stencel, Katarzyna Wenerska – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Julia Bińczycka, Izabella Rapacz, Ann Kalandadze. Trener: Stephane Antiga.

Lokomotiw: Irina Woronkowa, Jekaterina Jewdokimowa, Malwina Smarzek, Julia Browkina, Irina Filisztinska, Tatiana Jeżak – Wiktoria Gorbaczewa (libero) oraz Tamara Zajcewa (libero), Anastazja Stalna, Daria Rysowa. Trener: Andriej Woronkow.