Euroliga: VBW Arka Gdynia pokonała Galatasaray Stambuł!

Koszykarki VBW Arki Gdynia świętują zwycięstwo.

Koszykarki VBW Arki Gdynia pokonały we własnej hali Galatasaray Stambuł 76:75 (13:15, 22:20, 28:20, 13:20) w swoim 10. meczu grupy B Euroligi. Mistrzynie Polski przerwały serię pięciu porażek, natomiast turecka drużyna przegrała czwarte spotkanie z rzędu.

10 października w pierwszym spotkaniu pomiędzy tymi zespołami zawodniczki VBW Arki uległy na wyjeździe Galatasaray 60:71, ale w rewanżu górą były podopieczne trenera Gundarsa Vetry, które triumfowały 76:75. Tym samym mistrzynie Polski przerwały w Eurolidze serię pięciu porażek, natomiast zespół ze Stambułu przegrał czwarty kolejny mecz.

W 3. minucie po akcji Megan Gustafson gospodynie wygrywały 8:3. Na początku drugiej kwarty był remis 15:15, ale wtedy turecka ekipa zdobyła dziewięć punktów z rzędu i w 14. minucie po trafieniu za trzy Merve Aidin zrobiło się 24:15 dla przyjezdnych.

Mistrzynie Polski nie pozwoliły jednak rywalkom pójść za ciosem i cztery minuty później po takim samym rzucie Alice Kunek wyszły na prowadzenie 33:32.

W trzeciej kwarcie gdynianki nie oddały inicjatywy. W 23. minucie po punktach Morgan Bertsch wygrywały 41:35, a w 26. minucie, kiedy „trójką” popisała się Kunek, Arka miała w zapasie już 10 punktów – 53:43.

Niewiele jednak brakowało, aby miejscowe roztrwoniły tę przewagę. W 39. minucie po trafieniu z obwodu Pelin Bilgic Galatasaray wygrywało 75:73, ale 45 sekund przed ostatnią syreną po drugiej stronie boiska zza linii 6,75 metra nie pomyliła się Marissa Kastanek. Gospodynie prowadziły 76:75 i nie pozwoliły odebrać sobie zwycięstwa.

W ostatniej akcji sześć sekund przed końcem piłkę pod koszem dostała najskuteczniejsza zawodniczka tego spotkania Tina Krajisnik, ale doświadczona serbska środkowa spudłowała najważniejszy rzut i mistrzynie Polski mogły cieszyć się z drugiego zwycięstwa w rozgrywkach.

Wcześniej, także we własnej hali, pokonały 71:67 Berettę Familę Schio. I w środę 12 stycznia w najbliższym pucharowym meczu zmierzą się właśnie z włoską drużyną.

VBW Arka Gdynia – Galatasaray Stambuł 76:75 (13:15, 22:20, 28:20, 13:20)

VBW Arka Gdynia: Megan Gustafson 19, Alice Kunek 15, Klara Lundquist 14, Morgan Bertsch 12, Marissa Kastanek 7, Kamila Podgórna 6, Romane Bernies 2, Ana-Marija Begic 1, Kamila Borkowska 0

Galatasaray Stambuł: Tina Krajisnik 22, Pelin Bilgic 13, Melis Gulcan 12, Sude Yilmaz 9, Kaela Davis 9, Merve Aidin 6, Gizem Turan 4, Eda Sahin 0