Pekin 2022: Szwedzkie skoki narciarskie reprezentowane przez kobietę

WLillehammer w 1994 roku startował ojciec olimpijki Magnus Westman

Szwedzki komitet olimpijski (SOK) ogłosił we wtorek kolejną grupę reprezentantów kraju na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Wśród nich znalazła się skoczkini narciarska Frida Westman.

Dyscyplina przez wiele lat miała w Szwecji ogromne tradycje lecz w ostatnich latach została niemal całkowicie zapomniana. Ostatnimi igrzyskami, na których kraj był reprezentowany, było Lillehammer w 1994 roku, gdzie startował ojciec olimpijki Magnus Westman.

20-letnia Szwedka mieszka w Trondheim, gdzie uczęszcza do gimnazjum sportowego w klasie skoków narciarskich. Jej trenerami są utytułowani byli norwescy skoczkowie, mistrz olimpijski z Pjongczangu Andreas Stjernen i czterokrotny mistrz świata Roar Ljoekelsoey.

„Frida jest ogromnym talentem, który dynamicznie się rozwija. Pekin będzie dla niej ważnym startem i myślę, że już niedługo będzie w stanie walczyć o medale, na pewno podczas mistrzostw świata u nas, w Trondheim, w 2025 roku” - powiedział Ljoekelsoey kanałowi szwedzkiej telewizji SVT.

Westman rozpoczęła karierę w 2016 roku w zawodach pucharu kontynentalnego. Uczestniczyła w tegorocznych mistrzostwach świata w Obersdorfie, gdzie na skoczni normalnej zajęła 35. miejsce. Pierwsze punkty w Pucharze Świata zdobyła w listopadzie w Niżnym Tagile.