Buty w zawodach lekkoatletycznych będą mieć jednakową grubość podeszwy

Inne
Buty w zawodach lekkoatletycznych będą mieć jednakową grubość podeszwy
fot. Cyfrasport

Władze światowej lekkoatletyki (World Athletics) poinformowały w czwartek, że od listopada 2024 roku grubość podeszwy wszystkich butów sportowych w zawodach tej dyscypliny sportu zostanie ujednolicona do 20 milimetrów.

Zgodnie z obecnymi przepisami buty mogą mieć maksymalną grubość między 20-25 milimetrów w zależności od imprezy. Natomiast w zawodach ulicznych ta granica może osiągnąć nawet 40 milimetrów.

 

Uzgodniony harmonogram ma pomóc w płynnym dostosowaniu się do nowych norm przez producentów obuwia po tym, jak dokonali "znacznej inwestycji" w buty o grubości podeszwy 20-25 mm.

 

Technologia związana z butami znalazła się w centrum uwagi, odkąd liczba rekordów zaczęła spadać. Władze lekkoatletyczne starają się wytyczyć granicę między innowacjami i korzystaniem przez sportowców z nieuczciwej przewagi.

 

World Athletics twierdzi również, że sportowe buty nie mogą zawierać żadnej wbudowanej "inteligentnej" technologii teraz ani w przyszłości, a nowe zasady i przepisy w tej kwestii mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie