Dożywotnia dyskwalifikacja trenera biegaczy Alberto Salazara podtrzymana przez SafeSport Center

Inne
Dożywotnia dyskwalifikacja trenera biegaczy Alberto Salazara podtrzymana przez SafeSport Center
fot. PAP
Amerykańskie centrum SafeSport podtrzymało dożywotnią dyskwalifikację słynnego trenera biegaczy 63-letniego Alberto Salazara - poinformowały tamtejsze media.

Amerykańskie centrum SafeSport podtrzymało dożywotnią dyskwalifikację słynnego trenera biegaczy 63-letniego Alberto Salazara - poinformowały tamtejsze media. Chodzi o sprawę seksualnego i emocjonalnego znęcania się nad zawodnikami.

Decyzja o surowej karze zapadła pod koniec lipca, ale - jak podali dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych - Salazar złożył apelację. Teraz poinformowano jednak, że odwołanie zostało odrzucone.

 

SafeSport Center to niezależna organizacja, zajmująca się m.in. skargami dotyczącymi nadużyć i niewłaściwego postępowania w sportach olimpijskich.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje polski wicemistrz olimpijski z Tokio

 

W 2019 roku trzy lekkoatletki z grupy treningowej Salazara - Mary Cain, Kara Goucher i Amy Yoder Begley zarzuciły mu emocjonalne oraz cielesne nadużycia.

 

Urodzony na Kubie Salazar był w przeszłości czołowym maratończykiem, rekordzistą świata w 1981 roku (2:08.13).

 

Podopiecznymi tego trenera byli znakomici i utytułowani biegacze, m.in. Brytyjczyk Mo Farah i Holenderka etiopskiego pochodzenia Sifan Hassan.

 

W tym roku, w osobnej sprawie, Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) podtrzymał czteroletnią dyskwalifikację Salazara, ukaranego w 2019 roku przez Amerykańską Agencję Antydopingową za nakłanianie zawodników do stosowania niedozwolonych środków. Żaden z jego podopiecznych nigdy nie został złapany na stosowaniu dopingu, ale USADA miała jednak dowody na to, że manipulował próbkami pobranymi do badań.

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie