PlusLiga: Niespodzianka w pierwszym meczu 2022 roku!

Projekt Warszawa – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3.

Projekt Warszawa przegrał z Cerrad Enea Czarnymi Radom 2:3 w meczu 14. kolejki PlusLigi. Gospodarze wygrali dwa sety, ale w trzech kolejnych górą byli podopieczni trenera Jakuba Bednaruka. To pierwsze spotkanie ekstraklasy siatkarzy, które zostało rozegrane w 2022 roku.

Pierwszy punkt na parkietach PlusLigi w 2022 roku zdobył skutecznym atakiem Jose Ademar Santana, ale cztery kolejne akcje padły łupem gospodarzy. W środkowej części seta radomianie odskoczyli po serii dobrych zagrywek Santany (11:16), nie byli jednak w stanie długo utrzymać przewagi (18:18). Po asie serwisowym Bartłomieja Lemańskiego Czarni mieli piłkę setową (23:24), jednak pogrążyły ich błędy własne w kluczowych akcjach. Dotknięcie siatki ustaliło wynik seta na 28:26.

Druga odsłona toczyła się przy wyraźnej przewadze drużyny z Warszawy. Do stanu 11:10 goście dotrzymywali kroku rywalom, później jakość ich gry wyraźnie spadła. Po dwóch asach serwisowych Bartosza Kwolka było 16:11. Mimo absencji Andrzeja Wrony, Projekt dobrze prezentował się również w bloku. W końcówce gospodarze kontrolowali sytuację. Kwolek atakiem po prostej wywalczył piłkę setową, a po chwili punktowy blok zamknął tę część meczu (25:19).

Trzecią partię udanie rozpoczęli radomianie (4:7). Przy stanie 7:12 trener Andrea Anastasi poprosił o czas, ale niewiele to pomogło. Goście utrzymywali przewagę, a po asie serwisowym Pawła Rusina było 8:14. Siatkarze ze stolicy, przy słabym przyjęciu, nie byli w stanie odrobić strat. W końcówce pogrążył ich jeszcze Rusin, który popisał się dwoma kolejnymi asami (16:24). Brakujący punkt dał gościom serwis rywali w siatkę (17:25).

Siatkarze Czarnych z animuszem rozpoczęli również kolejnego seta, jeszcze jednym asem popisał się Rusin (0:2). Szybko jednak do głosu doszli gospodarze (7:4) i radomianie musieli odrabiać straty. Znów w polu zagrywki błysnął Rusin (12:12). Przez pewien czas oglądaliśmy wyrównaną walkę, a w końcówce przewagę uzyskali gospodarze (20:16). Goście i tym razem odrobili jednak straty, gdy dwukrotnie zablokowali Igora Grobelnego (23:23). Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi, którą na korzyść radomian rozstrzygnęły autowe ataki Grobelnego i Dusana Petkovicia.

Pierwszy tegoroczny mecz PlusLigi zakończył się więc tie-breakiem. Po początkowej przewadze drużyny z Radomia, gospodarze odrobili straty i po ataku Petkovicia mieli minimalną przewagę przy zmianie stron (8:7). Końcówka przyniosła sporo emocji, ale też błędów własnych po obu stronach. Błąd Jana Fornala w ataku dał rywalom piłkę meczową (12:14), później zagrywkę zepsuł Aleksander Berger, ale skuteczny atak Rusina zakończył mecz (13:15).

Skrót meczu Projekt Warszawa – Cerrad Enea Czarni Radom:

Najwięcej punktów: Bartosz Kwolek (17), Dusan Petković (17), Igor Grobelny (11), Jakub Kowalczyk (11), Piotr Nowakowski (11) – Projekt; Aleksander Berger (16), Rafał Faryna (15), Paweł Rusin (14), Michael Parkinson (12) – Cerrad Enea Czarni. MVP: Paweł Rusin, który pojawił się na boisku w trzecim secie i pomógł swej drużynie w odwróceniu losów meczu - przede wszystkim zagrywką (6 asów).

Projekt: Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Dusan Petković, Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk, Angel Trinidad De Haro – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jay Blankenau, Michał Superlak, Mateusz Janikowski, Jan Fornal. Trener: Andrea Anastasi.
Czarni: Aleksander Berger, Michael Parkinson, Rafał Faryna, Jose Ademar Santana, Bartłomiej Lemański, Michał Kędzierski – Mateusz Masłowski (libero) oraz Daniel Gąsior, Bartosz Firszt, Paweł Rusin. Trener: Jakub Bednaruk.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 14. kolejki PlusLigi:

2022-01-03: Projekt Warszawa – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3 (28:26, 25:19, 17:25, 24:26, 13:15)
2022-01-03: Jastrzębski Węgiel – LUK Lublin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-04: PGE Skra Bełchatów – Cuprum Lubin (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stal Nysa (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-05: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-05: Trefl Gdańsk – GKS Katowice (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-06: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron CMC Warta Zawiercie (czwartek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).