PlusLiga: Nowy Rok, ale ZAKSA zagrała po staremu

Gheorghe Cretu

We wtorkowym meczu 14. kolejki PlusLigi lider tabeli, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, mierzył się z zamykającą stawkę Stalą Nysa. Faworyt tego spotkania mógł być tylko jeden i nie zawiódł oczekiwań kibiców. ZAKSA wygrała 3:0 i nadal jest niepokonana w tym sezonie ligowym.

ZAKSA idzie w tym sezonie ligowym jak burza. Trzynaście spotkań, trzynaście wygranych i zaledwie sześć straconych setów - taki był bilans drużyny z Kędzierzyna-Koźla przed pierwszym w Nowym Roku starciem.

Na drugim końcu tabeli znajdował się wtorkowy rywal kędzierzynian - nyska Stal. Drużyna prowadzona przez Daniela Plińskiego zanotowała dwanaście porażek z rzędu w lidze i dopiero wygrana z LUK Lublin w ostatniej kolejce w 2021 roku poprawiła humory siatkarzy z Nysy. Później doszło jeszcze zwycięstwo z Chrobrym Głogów w Pucharze Polski.

Na początku pierwszej partii Stal była równorzędnym rywalem dla najlepszej drużyny w poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, prowadziła nawet 7:6. Co z tego, skoro po licznych błędach kilka minut później było już 10:18. Po delikatnym rozprężeniu ZAKSY w końcówce goście zdołali jeszcze ugrać kilka punktów, ale i tak kędzierzynianie wygrali partię 25:20.

Gospodarze poszli za ciosem w kolejnej partii, która od początku wyglądała łatwo i przyjemnie. Wynik 25:15 pokazuje, że set nie miał większej historii. Z pewnością ciekawiej na parkiecie w Kędzierzynie-Koźlu było w trzeciej odsłonie, a w połowie seta wciąż nie było wiadomo czy ZAKSA zakończy mecz już w nim. Stal prowadziła nawet 18:15, ale po przerwie na żądanie ekipa Gheorghe Cretu zdobyła trzy punkty z rzędu. Ostatnie minuty były nerwowe, ale tę próbę lepiej wytrzymali doświadczeni gracze ZAKSY, którzy triumfowali 25:23, a w całym meczu 3:0.

MVP spotkania wybrany został Aleksander Śliwka.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Stal Nysa 3:0 (25:20, 25:15, 25:23)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek - Adrian Staszewski (libero) - Fabian Majcherski (libero), Tomasz Kalembka, Bartłomiej Kluth

Stal Nysa: Mitchell Stahl, Wassim Ben Tara, Kamil Dębski, Maciej Zajder, Marcin Komenda, Kamil Kwasowski - Michał Ruciak (libero) - Nikołaj Panczew, Patryk Szczurek, Patryk Szwaradzki, Bartosz Bućko, Moustapha M'Baye