Puchar Narodów Afryki: Senegal zaczął od zwycięstwa

Puchar Narodów Afryki jest rozgrywany w Kamerunie.

Senegal, jeden z faworytów turnieju, pokonał Zimbabwe 1:0 w swoim pierwszym występie w 33. edycji piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. Gola na wagę zwycięstwa w doliczonym czasie gry zdobył z rzutu karnego Sadio Mane. W drugim spotkaniu grupy B Gwnea wygrała z Malawi 1:0.

Dopiero do szóstej minuty doliczonego przez arbitra czasu gry czekali piłkarze i kibice Senegalu na upragnione gola, który pozwolił rozpocząć drogę po pierwszy tytuł mistrza Afryki od wygranej.

Jedenastka została podyktowana za zagranie ręką w polu karnym Kelvina Madzongwe. Gracze Zimbabwe ostro protestowali, ale sędzia Mario Escobar z Gwatemali po konsultacji z VAR utrzymał pierwotną decyzję.

Senegal, choć w jego składzie roiło się od znanych z europejskich boisk piłkarzy, zagrał osłabiony brakiem bramkarza Chelsea Londyn Edouarda Mendy'ego oraz obrońcy Napoli, kapitana Kalidou Koulibaly'ego, którzy mieli pozytywne wyniki testu na koronawirusa.

Na otwarcie rywalizacji w grupie C spotkały się drużyny, które mierzą równie wysoko, co "Lwy Terangi". Po golu znanego z występów w angielskim Southampton i francuskim Lille OSC Sofiane Boufala w 83. minucie Maroko pokonało Ghanę 1:0.

Wśród pokonanych w końcówce pojawił się na boisku Richmond Boakye, który w poprzednim sezonie grał w Górniku Zabrze, a teraz reprezentuje barwy Beitaru Jerozolima.

Ghana to czterokrotny mistrz kontynentu, który na piąty tytuł czeka od 1982 roku. Maroko ma w dorobku jeden triumf w PNA.

Wieczorem w drugim spotkaniu grupy C debiutujące w turnieju finałowym Komory zagrają z Gabonem.

Podobnie jak mistrzostwa Europy także rywalizacja o prymat w Afryce została przesunięta o rok z powodu pandemii.

W tegorocznej edycji uczestniczą 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe ekipy z każdej grupy oraz cztery najlepsze spośród tych, które zajęły trzecie miejsca. Finał zaplanowano na 6 lutego. Tytułu broni Algieria.