ME w łyżwiarstwie figurowym: Komplet medali dla Rosjan w parach sportowych

Anastazja Miszyna i Aleksandr Galliamow

Rosjanie zdominowali rywalizację par sportowych w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w Tallinnie. Zajęli wszystkie miejsca na podium. Złoty medal zdobyli mistrzowie świata z 2021 roku - Anastazja Miszyna i Aleksandr Galliamow. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Triumfatorzy uzyskali po dwóch programach 239,82 pkt. Drugie miejsce zajęli Jewgienia Tarasowa i Władimir Morozow - 236,43, a trzecie Aleksandra Bojkowa i Dmitrij Kozłowski - 227,23 pkt.

Wcześniej w czwartek odbył się program krótki solistek. Reprezentantka Polski Jekaterina Kurakowa zajmuje po tej części konkurencji piąte miejsce. Prowadzi Rosjanka Kamiła Walijewa, która po raz kolejny pobiła rekord świata - 90,45 pkt.

Kurakowa uzyskała notę 67,47 pkt i do drugiej pozycji, zajmowanej przez Belgijkę Leonę Hendrickx (76,25), traci niecałe dziesięć punktów. Trzecia jest Rosjanka Aleksandra Trusowa - 75,13 pkt, a czwarta jej rodaczka Anna Szczerbakowa - 69,05.

- Katia jest niesamowitą wojowniczką. Czuła, że rywalki popełniają błędy, ona w takich sytuacjach niesamowicie się mobilizuje i dostaje kopa adrenaliny. Pojechała zupełnie nowy program, ułożony zaledwie trzy tygodnie temu. Jesteśmy wszyscy z niej bardzo dumni - powiedziała Magdalena Tascher, kierownik ekipy w Tallinnie, cytowana w komunikacie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.