PlusLiga: Emocje w Lublinie! Beniaminek postawił się ZAKSIE

LUK – ZAKSA 1:3.

Siatkarze LUK Lublin przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 w meczu 16. kolejki PlusLigi. Gra obu ekip falowała. Kędzierzynianie zagrali bez libero Erika Shoji, a w czwartym secie urazu doznał rozgrywający Marcin Janusz. Po ciężkim boju faworyci wywieźli jednak z Lublina komplet punktów.

W pierwszej partii gospodarze długo dotrzymywali kroku faworyzowanym przeciwnikom. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria gości od stanu 15:16 do 15:22 – seria dobrych zagrywek Aleksandra Śliwki plus punktowe bloki pozwoliły im błyskawicznie odskoczyć. W ostatniej akcji seta mocnym atakiem popisał się Łukasz Kaczmarek (18:25).

Porażka w pierwszym secie nie zdeprymowała lublinian. W kolejnej odsłonie toczyli wyrównaną walkę z ZAKSĄ. Co prawda zaczęli słabo (1:4), ale później uzyskali przewagę (8:5, 15:12). ZAKSA popełniała sporo błędów w polu zagrywki. W końcówce wydawało się, że kędzierzynianie powtórzą historię z poprzedniej partii – wygrali trzy akcje z rzędu i uzyskali przewagę (20:21), jednak kluczowe akcje padły łupem gospodarzy. Bohaterem był Konrad Stajer, który dwukrotnie zatrzymał ataki rywali blokiem (24:21), a kropkę na d "i" postawił skutecznym atakiem Bartosz Filipiak (25:22).

Kędzierzynianie uzyskali zaliczkę w środkowej części trzeciego seta (8:11, 14:17). W tej partii nadal popełniali sporo błędów własnych, ale zdołali utrzymać przewagę. Popisali się punktową serią, zwieńczoną asem Kaczmarka (14:21), na którą gospodarze odpowiedzieli podobną, zakończoną asem Jana Nowakowskiego (18:21). W końcówce LUK zbliżył się na dwa oczka (21:23), ale Kaczmarek zdobył decydujące punkty dla gości (22:25).

Czwartą odsłonę dobrze rozpoczęli gospodarze (11:7), którzy dobrze prezentowali się w bloku. ZAKSA błyskawicznie odrobiła straty i rozpoczęła się wyrównana walka. Przy stanie 17:18 urazu doznał rozgrywający ZAKSY Marcin Janusz. Gospodarze walczyli do końca, po autowym ataku Śliwki było 23:23. Seta zakończyła rywalizacja na przewagi i ZAKSA wygrała ją, wieńcząc mecz punktowym blokiem (25:27).

Skrót meczu LUK - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Bartosz Filipiak (22), Jakub Wachnik (11), Jan Nowakowski (10), Wojciech Włodarczyk (10) – LUK; Łukasz Kaczmarek (27), Kamil Semeniuk (14), Aleksander Śliwka (14), Norbert Huber (13) – ZAKSA. Kędzierzynianie byli skuteczniejsi w ataku, lepiej też punktowali z pola serwisowego (3–8). MVP: Łukasz Kaczmarek (22/33 = 67% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 2 bloki).

Choć obie drużyny dzieli w tabeli sporo miejsc, widowisko w Hali Globus było bardzo zacięte. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zajmuje pierwsze miejsce w PlusLidze, ma na koncie 43 punkty i bilans meczów 15–0. LUK Lublin to obecnie ósma drużyna w tabeli z dorobkiem 17 punktów (mecze 6–10). Siatkarze beniaminka mogli ten dorobek powiększyć, ale w starciu z liderem nie zdołali wykorzystać swoich szans.

LUK: Jakub Wachnik, Konrad Stajer, Grzegorz Pająk, Wojciech Włodarczyk, Bartosz Filipiak, Jan Nowakowski – Dustin Watten (libero) oraz Szymon Romać, Igor Gniecki, Szymon Gregorowicz (libero), Wojciech Sobala. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz – Adrian Staszewski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Korneliusz Banach (libero), Michał Kozłowski. Trener: Gheorghe Cretu.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 16. kolejki PlusLigi:

2022-01-14: Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk 3:1 (18:25, 25:20, 25:22, 25:21)
2022-01-15: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (25:23, 23:25, 25:23, 25:27, 15:12)
2022-01-15: Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów 1:3 (18:25, 18:25, 25:19, 22:25)
2022-01-15: LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (18:25, 25:22, 22:25, 25:27)
2022-01-16: GKS Katowice – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)

Mecz Cerrad Enea Czarni Radom – Asseco Resovia - zaplanowany na piątek 14 stycznia, został przełożony

Mecz Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa - zaplanowany na niedzielę 16 stycznia, został przełożony.

Mecz awansem z 18. kolejki:

2022-01-16: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).