ME w łyżwiarstwie figurowym: Życiowy sukces Jekateriny Kurakowej, rosyjskie podium

Jekaterina Kurakowa zajęła piąte miejsce w rywalizacji solistek w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym.

Reprezentantka Polski Jekaterina Kurakowa zajęła piąte miejsce w rywalizacji solistek w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w Tallinnie. Wygrała Rosjanka Kamiła Walijewa, która wyprzedziła swoje rodaczki Annę Szczerbakową oraz Aleksandrę Trusową.

Pochodząca z Kazania 15-letnia Walijewa, która w programie krótkim po raz kolejny uzyskała rekordową notę, w dowolnym wygrała minimalnie z dwa lata starszą Szczerbakową. Ubiegłoroczna mistrzyni globu dzięki temu awansowała z czwartej na drugą pozycję.

Trzecie miejsce utrzymała Trusowa, a poza podium spadła druga na półmetku zmagań Loena Hendrickx. Belgijka w sobotę była gorsza od Kurakowej, która za swój występ uzyskała notę 137,26 i zabrakło jej nieco ponad trzy punkty, by wyprzedzić rywalkę.

Mimo to zajęła najwyższe miejsce w historii występów Polek w ME. W przeszłości dwukrotnie (1993, 1996) siódma była Zuzanna Szwed, a raz - w 1994 roku - na tej pozycji uplasowała się Anna Rechnio.

Kurakowa, która w czerwcu skończy 20 lat, będzie reprezentować Polskę w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie (4-20 lutego). Urodziła się w Moskwie, ale kilka lat temu przeniosła się do Torunia i rozpoczęła starania o starty w biało-czerwonych barwach.

W poprzednich ME dwa lata temu była 10., a w ubiegłorocznych MŚ zajęła 32. lokatę.

Na co dzień dzieli życie i treningi dzieli między Toruń a włoską Egnę, gdzie ćwiczy pod okiem Lorenzo Magriego i Angeliny Turenko.

Zakończone w sobotę ME zdominowali Rosjanie, którzy zdobyli komplet złotych medali, a łącznie oddali ledwie trzy - dwa wśród solistów i jeden w parach tanecznych.