Janne Ahonen wrócił do skoków i stanął na podium mistrzostw Finlandii

Zimowe
Janne Ahonen wrócił do skoków i stanął na podium mistrzostw Finlandii
Fot. PAP
Janne Ahonen wrócił do skoków i stanął na podium mistrzostw Finlandii

Janne Ahonen zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Finlandii w skokach narciarskich. Słynny skoczek postanowił wrócić do rywalizacji w wieku 44 lat. To kolejny powrót na skocznię jednego z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tej dyscypliny.

Na początku 2022 roku Ahonen poinformował, że zamierza wystartować w mistrzostwach Finlandii. Jak się okazało, 44-latek dotrzymał słowa i wziął udział w zmaganiach. Poszło mu na tyle dobrze, że ukończył rywalizację na trzeciej lokacie. Zwyciężył Antti Aalto, zaś drugie miejsce zajął Eetu Nousiainen. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Polskie Skocznie po konkursach w Zakopanem 

 

 

Przypomnijmy, że Ahonen już trzykrotnie kończył sportową karierę. Po raz pierwszy postanowił odwiesić narty na kołku w 2008 roku. Jego rozbrat ze skakaniem trwał jednak tylko półtora roku. Fin wrócił do rywalizacji na początku sezonu 2009/2010. Przez dwa lata startował bez większych sukcesów i w 2011 roku ponownie poinformował o zakończeniu przygody ze skokami. 

 

Na emeryturze wytrzymał dwa lata, po czym wrócił do zmagań wraz ze startem sezonu 2013/2014. Swoją decyzję motywował chęcią zdobycia medalu na igrzyskach w Soczi. Ta sztuka jednak mu się nie udała. Do tego w Pucharze Świata Ahonen radził sobie albo przeciętnie albo bardzo słabo. Fin po raz trzeci zakończył karierę w 2018 roku w wieku 41 lat. 

 

Wówczas wydawało się, że to będzie definitywny koniec. Ahonen zajął się szyciem kombinezonów, a także pracował jako ekspert w fińskiej telewizji podczas transmisji skoków narciarskich. Na razie legendarny Fin wziął udział w zawodach krajowych. Nie wiadomo, czy zdecyduje się na starty na arenie międzynarodowej. 

 

Ahonen to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii. Skoczek z Lahti jest multimedalistą mistrzostw świata oraz dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim w drużynie. Ponadto dwa razy zdobywał Kryształową Kulę i pięciokrotnie triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. 

mtu, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie