Jan-Krzysztof Duda przegrał z Szachrijarem Mamiedjarowem w Wijk aan Zee

Inne
Jan-Krzysztof Duda przegrał z Szachrijarem Mamiedjarowem w Wijk aan Zee
fot. PAP
Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi z Szachrijarem Mamiedjarowem z Azerbejdżanu w czwartej rundzie prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee. To jego pierwsza porażka w imprezie. Liderem z dorobkiem 3 pkt pozostaje Hindus Santosh Gujrathi Vidit.

Polak, mający 50-procentowy dorobek (dwa punkty z czterech partii), z drugiego miejsca w klasyfikacji spadł na siódme.

 

Wtorkowa partia arcymistrza z Wieliczki, 13. w rankingu FIDE, z najlepszym szachistą Azerbejdżanu, dziewiątym na światowej liście, który wcześniej zremisował wszystkie trzy swoje partie, zakończyła się po 41 posunięciach. Jej pierwsza faza układała się po myśli 23-letniego Polaka, który długo był bliżej zwycięstwa, jednak niedokładne posunięcie pozbawiło go szans na drugą wygraną w turnieju i w konsekwencji doprowadziło do nieszczęśliwej przegranej.

 

- To była bardzo smutna i niefortunna partia. Wydaje mi się, że Janek, wykonując ruch gońcem na c5, gdy miał gońca i skoczka za wieżę i pionka oraz spore szanse na zwycięstwo, przeoczył ruch rywala 32. g4 szach. Bardzo chciał wygrać partię, a od tego momentu sytuacja zaczęła się obracać na jego niekorzyść. Boli ta partia, bo sam grałem z Mamiedjarowem i wiem, że to zawodnik, który często blefuje, nierzadko gra takie prowokacyjne, niepoprawne ruchy, a jednak znajduje sztuczki nawet w beznadziejnych pozycjach. Wierzę jednak, że Janek pozbiera się po tym niepowodzeniu - ma naprawdę niesamowity system nerwowy - skomentował dla PAP arcymistrz Kacper Piorun, dwukrotny mistrz Polski (2017, 2020).

 

Na środę zaplanowano pierwszy dzień przerwy w turnieju. W czwartek w piatej rundzie przeciwnikiem najlepszego polskiego arcymistrza, grającego białymi, będzie Rosjanin Siergiej Karjakin. Duda pokonał go tym kolorem na początku sierpnia w finale Pucharu Świata w Soczi. Dodatkowego smaczku tej konfrontacji dodaje fakt, że obaj arcymistrzowie niedługo spotkają się dwukrotnie w turnieju kandydatów w Madrycie (16 czerwca - 7 lipca).

 

Turniej Tata Steel Chess potrwa do 30 stycznia. Dni przerwy zaplanowano także na 24 i 27 stycznia. 14 czołowych arcymistrzów rywalizuje w bezpośrednich partiach w szachach klasycznych systemem każdy z każdym. Tempo gry to 100 minut na pierwsze 40 ruchów, 50 minut na następne 20 posunięć i 15 minut na dokończenie pojedynku. Od początku partii obowiązuje 30-sekundowy dodatek po każdym ruchu.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie