Pekin 2022: Niektóre komitety olimpijskie odradzają używania własnych telefonów

Zimowe
Pekin 2022: Niektóre komitety olimpijskie odradzają używania własnych telefonów
fot. PAP/EPA
Niektóre komitety olimpijskie odradzają używania własnych telefonów

Narodowe komitety olimpijskie w wielu krajach zachodnich doradzają swoim sportowcom, którzy wezmą udział w igrzyskach w Pekinie, aby zostawiali urządzenia osobiste w domu lub korzystali z wypożyczonych telefonów komórkowych. Powodem są obawy związane z cyberbezpieczeństwem.

Wiele narodowych komitetów olimpijskich, jak podaje Reuters, zapowiedziało, że zapewni swoim sportowcom i sztabom tymczasowe urządzenia mobilne, aby zapobiec zagrożeniom bezpieczeństwa i zwalczać jakąkolwiek inwigilację podczas igrzysk.

 

- Należy założyć, że każdy tekst, e-mail, spotkania online i dostęp do aplikacji mogą być monitorowane lub zagrożone – oświadczył Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (USOPC).

 

Zasugerował korzystanie np. z wypożyczonych laptopów i telefonów podczas pobytu w Pekinie lub wyczyszczenie wszystkich danych z urządzeń osobistych przed i po podróży. Zaleca również, aby jego członkowie instalowali wirtualne sieci prywatne (VPN) na urządzeniach przed opuszczeniem Stanów Zjednoczonych.

 

ZOBACZ TAKŻE: WADA ostrzega sportowców przed jedzeniem mięsa z nieznanych źródeł podczas igrzysk

 

Pomimo wprowadzonych zabezpieczeń chroniących ich systemy i dane - jak dodał USOPC - "nie powinno się oczekiwać bezpieczeństwa danych ani prywatności podczas działania w Chinach".

 

Kanadyjski Komitet Olimpijski przyznał, że doradził swoim członkom rozważenie pozostawienia urządzeń osobistych w domu i zachowanie szczególnej staranności, ponieważ igrzyska stanową wyjątkową okazję do cyberprzestępczości.

 

Komitety szwajcarski i szwedzki również dostarczą nowe urządzenia swoim delegacjom i poinformują je o środkach, jakie mogą podjąć z związku z cyberbezpieczeństwem.

 

Brytyjski Komitet Olimpijski poinformował, że udzielił sportowcom i sztabom praktycznych porad dotyczących zabierania ich osobistych urządzeń do Pekinu. Zapewni również tymczasowe urządzenia tym, którzy ich potrzebują.

 

Holenderska gazeta "De Volkskrant" poinformowała w zeszłym tygodniu, że tamtejszy krajowy komitet olimpijski wyposaży członków swojego zespołu w nieużywane urządzenia.

 

Są jednak kraje, w których kwestie związane z cyberprzestępczości w czasie igrzysk nie budzą obaw.

Na przykład narodowe komitety olimpijskie Słowenii i Słowacji, jak podaje Reuters, nie będą oferować tymczasowych urządzeń członkom zespołu. Chorwacki komitet zapewnił, że pozwoli swojej delegacji zabrać własne urządzenia.

 

Według naukowców aplikacja pekińskiego Komitetu Organizacyjnego MY2022, którą wszyscy uczestnicy muszą używać do monitorowania stanu swojego zdrowia, zawiera luki w zabezpieczeniach, czyniąc ją podatną na naruszenia prywatności.

 

Yu Hong, szefowa departamentu technologicznego pekińskiego Komitetu Organizacyjnego, powiedziała, że takie problemy były naturalne podczas opracowywania tego rodzaju aplikacji, którą jej dział stale aktualizował, aby sobie z nimi poradzić.

 

Igrzyska w Pekinie odbędą się w dniach od 4 do 20 lutego.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie