Puchar Narodów Afryki: Broniąca tytułu Algieria poza turniejem

Algieria pożegnała się z Pucharem Narodów Afryki.

Broniąca tytułu Algieria przegrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 1:3 i z jednym punktem na ostatnim miejscu w grupie E zakończyła udział w rozgrywanym w Kamerunie Pucharze Narodów Afryki.

W jednym z hitów pierwszej rundy Iworyjczycy już do przerwy prowadzili 2:0 po trafieniach Francka Kessiego z Milanu oraz Ibrahima Sangare z PSV Eindhoven. Krótko po rozpoczęciu drugiej połowy Nicolas Pepe z Arsenalu Londyn podwyższył na 3:0.

Wtedy stało się jasne, że obrońcy tytułu praktycznie są poza turniejem. Ich nastroje jeszcze pogorszyły się w 60. minucie, kiedy Riyad Mahrez, zawodnik Manchesteru City, z rzutu karnego trafił w słupek. Honorowego gola dla Algierii uzyskał w 72. minucie Sofiane Bendebka.

Algieria dołączyła do Ghany, która niespodziewanie także odpadła już po fazie grupowej.

Ekipa Wybrzeża Kości Słoniowej z siedmioma punktami zajęła pierwsze miejsce w grupie, o punkt przed Gwineą Równikową, która w czwartek pokonała Sierra Leone 1:0.

Porażki Sierra Leone i Algierii sprawiły, że trzy punkty wystarczyły, by w czołowej "16" zameldowały się debiutujące w imprezie tej rangi Komory, które zajeły trzecie miejsce w grupie C. O ćwierćfinał w poniedziałek powalczą z Kamerunem.

Z innych meczów 1/8 finału, która to faza rozpocznie się w niedzielę, najciekawiej zapowiadają się pojedynki Wybrzeża Kości Słoniowej z Egiptem, które łącznie mają w dorobku dziewięć triumfów w PNA, oraz Nigerii z Tunezją.

Do 1/8 finału awansowały po dwie czołowe ekipy z każdej z sześciu grup oraz cztery najlepsze spośród tych, które zajęły trzecie miejsca. Finał zaplanowano na 6 lutego.