Srebro w slalomie gigancie. Igor Sikorski drugi na MŚ w Lillehammer

Brązowy medalista paraolimpijski z Pjongczang w paranarciarstwie alpejskim, Igor Sikorski, stanął na podium Mistrzostw Świata w swojej koronnej konkurencji – slalomie gigancie. To dobry prognostyk przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami paraolimpijskimi, które 4 marca rozpoczną się w Pekinie.

Polak startujący w grupie siedzącej, poruszający się na monoski (narcie zamocowanej do specjalnego siedziska) już w pierwszym przejeździe udowodnił, że trzeba będzie się z nim liczyć – zajmował po nim wysokie, trzecie miejsce. Jednak paranarciarstwo alpejskie to sport pełen niespodziewanych zwrotów akcji i podejmowanego na trasie maksymalnego ryzyka – szczególnie, jeśli zawodnicy, tak jak w wypadku tej kategorii, poruszają się na jednej narcie.

W drugim przejeździe lider klasyfikacji, Holender Jeroen Kampschreur wypadł z trasy i nie ukończył wyścigu. Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała) z kolei po pewnym i szybkim drugim przejeździe mógł cieszyć się ze srebrnego medalu. Zwycięzcą został reprezentant gospodarzy, Jesper Pedersen.

Akces do światowej czołówki potwierdził Michał Gołaś (Fundacja „Aktywni Bez Barier”) – niespełna 18-letni zawodnik startujący w grupie niepełnosprawności wzroku z przewodnikiem Kacprem Walasem zajął 6. miejsce. Po raz kolejny uplasował się wysoko na tegorocznych MŚ - wcześniej zajął m.in. 4. Miejsce w superkombinacji alpejskiej. W grupie stojącej, przeznaczonej dla zawodników z rozmaitymi dysfunkcjami kończyn górnych i dolnych, 29. miejsce zajął Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała).

W czwartek 20. stycznia podczas Mistrzostw Świata w sportach zimowych w Lillehammer rywalizują biathloniści – tam możemy spodziewać się startu Moniki Kukli w kategorii siedzącej oraz Pawła Gila z przewodnikiem Michałem Landą w kategorii niepełnosprawności wzroku.

Oprócz Igora Sikorskiego, medale dla Polski na MŚ w Lillehammer zdobywali: Monika Kotzian (Start Katowice), która triumfowała w parasnowboardowym slalomie równoległym, oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), który był drugi w biegu narciarskim na 6 km. Mistrzostwa potrwają do niedzieli, 23. Stycznia.

Mistrzostwa Świata to ostatnie przetarcie przed XIII Zimowymi Igrzyskami Paraolimpijskimi w Pekinie, które rozpoczną się już 4. marca 2022.