Turniej w Wijk aan Zee: Remis Jana-Krzysztofa Dudy z Gujrathi Viditem. Magnus Carlsen liderem

Inne
Turniej w Wijk aan Zee: Remis Jana-Krzysztofa Dudy z Gujrathi Viditem. Magnus Carlsen liderem
fot. PAP
Turniej w Wijk aan Zee: Remis Jana-Krzysztofa Dudy z Gujrathi Viditem. Magnus Carlsen liderem

Jan-Krzysztof Duda zremisował, grając czarnymi bierkami, z Hindusem Santoshem Gujrathi Viditem w szóstej rundzie prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee. Polak z dorobkiem 3 pkt zajmuje szóste miejsce. Na pozycję lidera awansował Norweg Magnus Carlsen - 4.

Mistrz świata, który wygrał z Węgrem Richardem Rapportem, wykorzystał remisy dotychczas prowadzących Vidita i Szachrijara Mamiedjarowa, objął prowadzenie dzięki lepszej punktacji dodatkowej. Cała trójka zgromadziła po cztery punkty.

 

Zobacz także: Jak wyglądał poprzedni mecz Dudy? Relacja

 

Piątkowa partia najlepszego polskiego szachisty, klasyfikowanego na 13. miejscu w światowym rankingu, z drugim arcymistrzem Indii (22. FIDE) zakończyła się remisem przez powtórzenie posunięć po 36 ruchach. Vidit utrzymał miano niepokonanego w turnieju. Dla Dudy był to czwarty remis w holenderskiej imprezie, ma także na koncie zwycięstwo i porażkę.

 

"W dzisiejszej partii wyszło mi przygotowanie, zaskoczyłem trochę przeciwnika. Do 25. ruchu grałem szybko i swobodnie. Potem skończył mi się wariant, ale to przeciwnik miał mniej czasu, chociaż pozycja była dla niego ok. Obiektywnie powstał na szachownicy wariant remisowy. W pewnym momencie mogłem zagrać inaczej, gdzie pozycja też byłaby równa, ale wywierałbym taktyczną i psychologoczną presję. Ostatecznie doszło do szybkiego remisu, co uważam za dobry wynik czarnym kolorem" - powiedział arcymistrz z Wieliczki.

 

Przed półmetkiem turnieju Polak z 50-procentowym dorobkiem 3 pkt pozostaje na szóstym miejscu.

 

W sobotę w siódmej rundzie zmierzy się białymi z Fabiano Caruaną, który w piątek po długim pojedynku przegrał tym kolorem z Holendrem Anishem Girim, ponosząc pierwszą porażkę w turnieju. Polak i Amerykanin zmierzą się wkrótce w najważniejsej imprezie sezonu, turnieju kandydatów w Madrycie (16 czerwca - 7 lipca).

 

"Bardzo się cieszę, że z Caruaną będę grał białymi. Mam nadzieję na uzyskanie dobrej pozycji w debiucie, chociaż nie spodziewam się znanego mi wariantu. Potem postaram się poszukać swoich szans" - dodał Duda.

 

Turniej Tata Steel Chess potrwa do 30 stycznia. Dni przerwy zaplanowano na 24 i 27 stycznia. 14 czołowych arcymistrzów rywalizuje w bezpośrednich partiach w szachach klasycznych systemem każdy z każdym. Tempo gry to 100 minut na pierwsze 40 ruchów, 50 minut na następne 20 posunięć i 15 minut na dokończenie pojedynku. Od początku partii obowiązuje 30-sekundowy dodatek po każdym ruchu.

Wyniki 6. rundy:

Magnus Carlsen (Norwegia) - Richard Rapport (Węgry)        1:0  
Santosh Gujrathi Vidit (Indie) - Jan-Krzysztof Duda (Polska)   remis
Szachrijar Mamiedjarow (Azerbejdżan) - Nils Grandelius (Szwecja) remis
Daniił Dubow (Rosja) - Andriej Jesipienko (Rosja)        remis
Fabiano Caruana (USA) - Anish Giri (Holandia)           0:1
Siergiej Karjakin (Rosja) - Jorden Van Foreest (Holandia)     1:0
Sam Shankland (USA) - Rameshbabu Praggnanandhaa (Indie)     remis

Klasyfikacja po sześciu rundach:

1. Carlsen       4 pkt
2. Vidit        4
3. Mamiedjarow     4 
4. Jesipienko     3,5
5. Rapport       3,5
6. Duda        3
7. Giri        3
8. Karjakin      3
9. Dubow        2,5
10. Caruana      2,5
11. Shankland     2,5
12. Van Foreest    2,5
13. Praggnanandhaa   2,5
14. Grandelius     1,5
jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie