Alpejski PŚ: Dave Ryding wygrał slalom w Kitzbuehel

Brytyjczyk Dave Ryding wygrał w sobotę w Kitzbuehel slalom alpejskiego Pucharu Świata. To jego pierwsza w karierze wygrana w PŚ i pierwsze w historii zwycięstwo reprezentanta tego kraju. Michał Jasiczek nie ukończył pierwszego przejazdu.

Drugi był Norweg Lucas Braathen, a trzeci jego rodak Henrik Kristoffersen.

Wcześniej nigdy żaden Brytyjczyk nie wygrał zawodów alpejskiego Pucharu Świata. Ryding wcześniej dwa razy stał na podium zawodów PŚ, raz był trzeci.

Po pierwszym przejeździe Brytyjczyk zajmował szóste miejsce ze stratą 0,81 s do lidera. Na półmetku niespodziewanie prowadził Włoch Alex Vinatzer, który był o 0,08 s szybszy od Francuza Clementa Noela. Trzecie miejsce ze stratą 0,09 s zajmował lider klasyfikacji slalomowej Norweg Sebastian Foss-Solevaag.

Zwycięzca poprzedniego slalomu rozegranego tydzień temu w Wengen Norweg Lucas Braathen był dziewiąty ze stratą 0,98 s.

Vinatzer nigdy w karierze nie wygrał jeszcze zawodów Pucharu Świata, choć w ostatnich dwóch latach dwa razy stawał na podium. W drugim przejeździe pojechał zdecydowanie gorzej, miał najsłabszy czas z tych zawodników, którzy dojechali do mety. Był 19. ze stratą 3,37 do zwycięzcy Kristoffersen i ostatecznie został sklasyfikowany na 18. pozycji.

Przejazdu nie ukończył także trzeci na półmetku lider klasyfikacji slalomowej Foss-Solevaag.

A Ryding został pierwszym w 55-letniej historii alpejskiego Pucharu Świata Brytyjczykiem, który wygrał zawody. I w klasyfikacji slalomowej awansował na czwartą pozycję.