Górnik Zabrze pokonał Bałtikę Kaliningrad w meczu towarzyskim

Piłkarze ekstraklasowego Górnika Zabrze pokonali drugoligową rosyjską Bałtikę Kaliningrad 2:1 (1:0) w swoim drugim sparingu podczas zgrupowania w tureckim Belek.

Zabrzanie objęli prowadzenie po składnej akcji, zakończonej z bliska przez Dariusza Stalmacha po podaniu Roberta Dadoka z prawej strony. Strzelec gola zadebiutował w ekstraklasie – i to od razu w wyjściowym składzie – w listopadowym meczu z Legią Warszawa. Miał wtedy jeszcze 15 lat i został najmłodszym piłkarzem w historii klubu, debiutującym w oficjalnym spotkaniu.

Rosjanie w pierwszej połowie mogli wyrównać, ale bramkarz Górnika Daniel Bielica najpierw wygrał pojedynek sam na sam z rywalem, a potem uratował go słupek.

Niespełna 10 minut po przerwie sędzia Tomasz Wajda z Żywca podyktował rzut karny dla Rosjan, pewnie wykorzystany przez Jana Kazajewa.

W pierwszym tureckim sparingu drużyna trenera Jana Urbana zremisowała z zespołem bułgarskiej elity Lewskim Sofia 1:1, też tracąc wyrównującego gola po rzucie karnym.

Tym razem zanotowała wygraną. Faulowany był Nikodem Zielonka, a z 11 metrów bramkarza Bałtiki pokonał Jesus Jimenez. Hiszpan wciąż jeszcze nie zaakceptował warunków nowego kontraktu na warunkach najlepszych w historii klubu.

Górnik po 19 kolejkach zajmuje siódme miejsce w tabeli, a drużyna z Kaliningradu jest na tej samej pozycji na zapleczu rosyjskiej ekstraklasy.

Na koniec obozu w Turcji zabrzanie zmierzą się jeszcze z ukraińską FK Ołeksandriją (26 stycznia).